Saada vihje

Paikuse vald naudib kasvu vilju

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
1. septembriks sai valmis Paikuse põhikooli algklassidemaja.
1. septembriks sai valmis Paikuse põhikooli algklassidemaja. Foto: Urmas Luik

Paikuse vallas kandideerib vallavolikokku kandidaate ühes valimisliidu ja kolmes erakonna nimekirjas. Neist pikim pink on valimisliidul, mis Paikusel valitsenud juba 1993. aastast.


Valimisliit Parem Paikuse on vallavolikogu 15 kohast iga kord üheksa kuni 13 kohta saanud ja niisama kaua on Kuno Erkmann Paikuse vallavanema ametit pidanud. Eelmistel valimistel kogus Erkmann 39 protsenti vallas valinute häältest.

Isamaa ja Res Publica Liidu nimekirjas kandideeriva Heldur Paulsoni arvates võib midagi sarnast seekordki juhtuda ja ülejäänud nimekirjadel on seega üpris raske konkurentsi pakkuda.

Samal ajal ei pea ta õigeks eluaegseid vallavanemaid ja arvab optimaalseks verevahetuse kahe valimistsükli järel. “Uus luud pühib paremini kui vana, võib-olla uus inimene tuleks ja teeks asju uue energia ja hooga,” usub ta.

“Vallavanemad on isikutena neis valdades, kus elanike arv ja tulud kasvavad ning tänu sellele kõik areneb, tavaliselt suurimad häältetoojad, sest arvatakse, et vallavanem on üksi vallas kõik ära teinud. Tegelikult on ju otsuste taga volikogu. Tööd saavad ikka tehtud, küsimus on pigem selles, kas sama rahaga poleks saanud rohkem teha,” rääkis Paulson.

Valimisliidus volikokku kandideerijate nimekiri on sel korral teistest kaks kuni neli korda pikem, leidub nii vanu olijaid kui uusi tulijaid. Sel korral ei kandideeri enam volikokku seni üks suuremaid häältepüüdjaid, Paikuse põhikooli direktor Aare Külaots, kes on otsustanud keskenduda koolijuhtimisele.

Erkmann ise arvab oma edu põhjuse olevat selles, et meeskond on järjepidevalt ühte jalga käinud, nii on suudetud lubatu ellu viia ja inimestel on tekkinud usaldus.

“Ametniku poole pealt vaadates on selge, et palju asju peab tegema paremini ja vajadused on võimalustest suuremad. Kõik me tahame rohkem asfaltteid, valgustust, poode-kauplusi, oleme küll üks kiiremini arenevaid valdu, aga kõike ei saa nii kiiresti. Ideed ja algatused oleme võtnud kahel käel vastu, aga samal ajal asju realistlikult vaadanud ja vajadusel öelnud, et me ei ole veel selleks või teiseks võimelised,” möönis Erkmann.

Kõige rohkem on vallavanemal kahju sellest, et siiani pole suudetud kohale meelitada ettevõtjat, kes tuleks ja laiendaks kaubandust Paikuse alevikku, ehkki läbirääkimisi selleks on peetud. Kiviaja küla rajamine ja jõekallaste avamine kergliiklusteedega on samuti viibinud, sest vastav Euroopa toetuse meede oli vahepeal suletud, kuid peagi taas avanemas.

Mis tehtud, mis teoksil?

Tehtust suurimad objektid on Paikuse lasteaia laiendus (19 miljonit krooni) ja põhikooli algklassidemaja ehitus (16 miljonit). Üle 30 miljoni krooni kulus vee- ja kanalisatsioonivõrgule, millesse praeguseks on ühendatud üle 1200 leibkonna. Käib spordi- ja tervisekeskuse projekteerimine, mille ehitamiseks loodetakse toetust leida.

“Kui me sel perioodil suutsime investeerida 30 protsenti eelarvest ja vahepeal oleme ehitanud mitu objekti, mis nõuavad hoolduskulusid, siis igal juhul soovime jätkata investeerimist vähemalt 20 protsendi ulatuses, et Euroopa raha kaasata ja elukeskkonda parandada,” selgitas Erkmann.

Aktiivsed noored

Keskerakonna nimekirjas kandideeriv ja praegugi volikogus Ardo Aasa sõnas, et erakonnal on õnnestunud tagada vallavolikogus kahel viimasel korral kaks kohta ja kuigi seda pole palju, on koostöö olnud konstruktiivne ja aetud ühist asja. Seetõttu toetab Keskerakonna nimekiri suure tõenäosusega Erkmanni jätkamist vallavanemana. Kuid Aasal on varuks kriitikatki.

“Asjaajamine on meie vallas natuke bürokraatlik, asjad ei liigu küllaldase kiirusega. Kohati jääb mulje, et vald jääb inimese muredest kaugeks,” leiab Aasa.

Reformierakond on Paikusel oma nimekirjaga valimistel väljas esimest korda, kõik selles nimekirjas volikokku pürgijad on noored, 20. aastais inimesed. Vaid üks on vanem, kuid temagi õpetaja, keda iga päev ümbritsevad koolinoored. Nõnda on neile südameasjaks noorte mured.

Kooli ja lasteaeda hindab üks kandideerijatest, Andry Agard, koduvallas väga heaks, kuid tähelepanuta on tema arvates jäetud laste vaba aeg, bussipeatus ei ole see koht, kus noor inimene peaks oma õhtuid veetma.

“Sama asi ei ole meelt mööda praegusele vallavanemale, ometi ei otsita probleemi põhjust, lahendusest rääkimata,” nentis Agard ja lisas, et rohkem tuleks noortelt küsida, mida nood teha tahaksid.

Samuti pole Agard rahul vallaametnike tööga ja peab vajalikuks nende pädevust tõsta. “On juhtumeid, kus oma küsimusele võid vastust ootama jäädagi. On ette tulnud vassimisi. Kui inimene on ise selle töö valinud, peab ta seda hästi tegema,” kritiseeris ta.

Kuno Erkmann, VL Parem Paikuse:
Soovime jätkata valla stabiilset ja sihipärast arendamist. Selleks suuname vähemalt 20 protsenti eelarverahast valla arenguks ja investeeringuteks ja taotleme lisaraha Euroopa Liidu tugifondidest valla kiiremaks arendamiseks.
Kaasame vallakodanike eri huvigruppe valla kui terviku arengukava ja planeeringute väljatöötamiseks ja teeme koostööd kodanike algatusgruppidega turvalisuse tagamiseks.
Jätkame kergliiklusteede väljaehitamist koos valgustusega alevikus, Seljametsal ja Silla külas ning viime mustkatte alla 40 protsenti valla teedest.
Rajame uue spordi- ja tervisekeskuse ning mitmekesistame kultuuri- ja spordielu.
Laiendame Paikuse huvikooli tegevust ja rajame alushariduse kompleksi Seljametsas.
Loome planeeringutega alused vallakeskuse arendamiseks koos kaubandus- ja teeninduskeskustega.

Ardo Aasa, Keskerakond:
Keskerakond läheb nendele valimistele oma nimekirjaga kolmandat korda, oleme eelnevate valimistega oma esindatuse saanud kahe voliniku kohaga. Meie nimekiri annab valla kodanikele võimaluse volikogu mitmekesistada, et otsustamine poleks  ühesuunaline ja oleks rohkem sõltumatust arutlustes.
Meie arvates peab valla elu toimima efektiivselt keskusest kaugemalgi. Vallakodanik peab leidma tuge ja toetust nii väikeste kui suurte muredega, seda eriti praegusel keerulisel ajal. Peame vajalikuks mahukate investeeringute kõrvalt toetada hättasattunuid peresid ja eakaid, sest sotsiaalne turvalisus on peamine.
Toetame jätkuvalt tasakaalus vallaeelarve kujundamist, edaspidigi peab see olema tulevikku vaatav ja valla arengukavast lähtuv. Valla bussiootekojad ei tohiks olla Paikuse noortekeskuse filiaalid. Koostöös Paikuse politseikooliga tuleks panna kadetid patrullima vallakeskuses, et tagada turvalisust ja korda. Vallakodanike huvides on, et otsustamine toimuks eri huvigruppide koostöös ja mõistmisel.

Andry Agard, Reformierakond:
Reformierakond on Paikuse vallas esimest korda oma nimekirjaga. Oleme noored ja ettevõtlikud inimesed, selline on keskmine Paikuse valla elanik. Vallavolikokku on vaja värsket energiat, et täitmiseni jõuaksid noorte inimeste plaanid.
Olles Paikuse vallas elanud kogu oma elu, olen valla käekäiku jälginud kogu aeg. Palju asju on korda aetud, kuid palju on veel teha. Noortele on vaja rohkem tegevust ja toetust nende ettevõtmistes. Puudu on mänguväljakud, noortekeskus tuleb aktiviseerida. Kindlasti tundis nii mõnigi pere puudust koolikotitoetusest, kui nad oma lapse kooli saatsid. Samuti tuleb vallas juhtimine senisest läbinähtavamaks ja asjaajamine lihtsamaks muuta. Parandada tuleks infrastruktuuri ja üle vaadata bussiühendus küladega.
Paikuse vallas on palju ilusaid kohti, korda tuleb teha nii Seljametsa järv kui jõeäär. Turistidele oleks meil palju näidata, soodustada tuleb puhkealade ja -talude tegevust ning nende loomist.
Kindlasti tunneb Paikuse valla elanik puudust pangaautomaatidest ja keskusest kaugemal elav inimene internetist – see ei ole enam luksus, vaid hädavajalik. Vajalikuks pean arvuti algõppe tasuta kursusi täiskasvanutele.
Arusaadav, et valdadel on raha vähe, aga ma arvan, et ka vähese rahaga annab väga palju ära teha, kui seda otstarbekalt kasutada. Kuulame ära iga Paikuse valla elaniku ja püüame leida tema probleemile lahenduse.

Heldur Paulson, IRL:
Seda, et Paikuse vald on parim koht elamiseks, teadsid juba meie esivanemad, kes asusid siiakanti elama rohkem kui 10 000 aastat tagasi. Viimastel aastakümnetel on meie valda kodu rajanud palju peresid ja elanike arv on järjest suurenenud. Valla rahakott on paksemaks läinud ning palju on jõutud ära teha.
Samal ajal on veel töid, mis vajavad tegemist, ja probleeme, mis tahavad lahendamist. Lõpuni on ehitamata aleviku keskus, Reiu jõe äärne plats on unustatud ja lagunemas, Seljametsa karjääri ujumiskoht on korrastamata. Väga palju on vallas kruuskattega teid, mis kevadel ja sügisel on halvas seisus, kraavid on hooldamata ja metsad prügised. Paremini kui seni tuleks ära kasutada meie kahte jõge, võimalusel luua sinna ujumiskohti ja väikesadamaid.
Enam tuleks toetada väikeettevõtlust. Vaba aja paremaks veetmiseks peaks rajama rohkem asfalteeritud kõnniteid ja spordiväljakuid, metsadesse matkaradasid, küladesse kooskäimiskohti. Tuleks arendada külade liikumist. Parim näide ja eeskuju on Seljametsa küla, kus ühiste ettevõtmiste ja tööde käigus on tekkinud aktiivne ja tugev külakogukond.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles