Saada vihje

Uuest nädalast kontrollib keskkonnaamet pesitsusrahust kinnipidamist metsatöödel

Üle 90 protsendi metsalindude pesitsuspaaridest lõpetab pesitsuse juuni lõpuks.
Üle 90 protsendi metsalindude pesitsuspaaridest lõpetab pesitsuse juuni lõpuks. Foto: Joosep Tammemäe

Järgmisest nädalast juuni lõpuni teeb keskkonnaamet pesitsusrahust kinnipidamise reide kaitsealadel ja linnurikastes metsades.

Kõige intensiivsem pesitsusaeg on kevad ja suve algus, mil lindudele peab andma võimaluse järglasi saada ja üles kasvatada. Lindude pesitsusaegne häirimine on seadusega keelatud ja kui kontrolli käigus tuvastatakse lindude pesitsemine, raie peatatakse.

Keskkonnaameti peadirektori asetäitja järelevalve valdkonnas Olav Avarsalu sõnade kohaselt on kevadsuvine raieaktiivsus viimastel aastatel tunduvalt vähenenud ja see on metsalindude arvukusele hästi mõjunud. "Eestis vähenes metsalindude arvukus aastatel 1983–2018 ligemale veerandi võrra. 2020. aastast on metsalindude arvukuse langus pidurdunud, mille üks põhjusi on kevadsuvise raie vähenemine. Üha rohkem metsaomanikke arvestab kevadise pesitsusrahuga ja valib vajalikeks raietöödeks mõistliku aja," ütles Avarsalu.

Üle 90 protsendi metsalindude pesitsuspaaridest lõpetab pesitsuse juuni lõpuks. Hilisemaid pesitsusi on rohkem viljakates ja vanades metsades ning vähem vaeste kasvukohatüübi metsades.

Pesitusrahust kinnipidamise kontrolle kavandades keskendub keskkonnaamet eelkõige kaitsealadele ja linnurikastele metsadele, kus häirimise mõju metsalinnustikule on kõige suurem. Kaitsealadel on raiete piiramine põhjendatud kogu ulatuses, kuna need alad on loodud elurikkuse kaitseks, arvestades liikide vajadusi.

Pesitsusrahu ajal on metsakaitseekspertiisi alusel lubatud aktiivse üraskikolde likvideerimine, sest üraskite tõrjeks on hädavajalik just kevadine raie.

Keskkonnaameti ja -agentuuri koostöös valminud puistute maatriks hindab tõenäolist linnurikkust ja pesitsemise tõenäosust puistu vanuse ja kasvukohatüübi andmeid arvestades. Metsaomanikud saavad kontrollida eraldise kasvukohatüüpi ja vanust metsaportaalis ning selle alusel hinnata lindude pesitsemise tõenäosust.

Eelmisel aastal peatati pesitsusrahu ajal 33 raiet ja tuvastati kaheksa Eesti looduse infosüsteemi kandmata kaitsealuse liigi pesitsemine.

Nõu ja abi saamiseks pöörduge keskkonnaameti klienditoe poole telefonil 662 5999 või e-posti teel klienditugi@keskkonnaamet.ee.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles