R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: Ertsmal võttis tütar emale ja õele mõeldes vastu tänumedali

Facebook Twitter
Comments 1

Üle lageda põllu tuisku keerutav luuni lõikav tuul ulatus metsatukkagi, kuhu kogunes paarkümmend inimest meenutama siin pühapäeval, 27. veebruaril 1949 Kodesma soo serval toimunud lahingut metsavendade ja julgeolekuvägede vahel. Hukkus üheksa punkris olnut.

"See on ainukene koht, kus ma saan käia ja väikesele õele ja emale ja kõigile siin hukkunutele mõeldes küünla süüdata ning suvel lilled tuua ja kivi eest hoolitseda," rääkis Salme Ellermaa, kelle isa Mihkel Ellermaa oli relvastatud võitluse liidu (RVL) staabi sidepidaja.

Ertsma külas mälestuskivi juures seisid täna lippurid trikoloori, Eesti vabadusvõitlejate liidu Läänemaa ühenduse, Vigala muinsuskaitse seltsi ja Eesti endiste metsavendade liidu lipuga.  

Eesti endiste metsavendade liidu juhatuse esimees Heiki Magnus ja kaitseväe major Mehis Born andsid endiste metsavendade liidu teenetemedali üle Salme Ellermaale, kes oli pisarateni liigutatud. 

Põhja-Pärnumaa vallavolikogu liige, kaitseliitlane Raul Peetson pidas tähtsaks, et tee mälestuskivini ei rohtuks kunagi ning rahva mälus püsiksid mehed ja naised, kes võitlesid vaba Eesti eest.

"Mälestuskivi ei ole punkri asukohas, oleme üritanud selle asupaika tuvastada aerofoto järgi ning arvata on, et Kodesmaa soo serva ehitatud RVLi punker oli siit 170 meetrit eemal," võttis sõnajärje ajaloolane Martin Andreller. "Aga need inimesed, kes RVLi liikmeks astusid, Eesti nimel võitlesid ja siin kahjuks oma otsa leidsid, olid kindlal veendumusel, et kui me ennast ise ei aita, ei aita meid keegi. See oli ka põhjus, miks nad relva kätte võtsid ja võitlusse läksid."

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles