Eesti pärimusmuusika keskus korraldab tänavu Kihnus ja Setomaal haridusliku pilootprojekti, millega viiakse vanade muusikatraditsioonide tundjad kokku noorte huvilistega.
Kihnus käivitub muusikute koduõpe
20. mail allkirjastavad Eesti pärimusmuusika keskus, Setomaa valdade liit ja Sihtasutus Kihnu Kultuuriruum Viljandis koostööleppe, mille tulemusena luuakse uus, elavat vaimset kultuuripärandit tähtsustav koduõppe vorm. Ettevõtmist toetab haridus- ja teadusministeerium.
Projekti eestvedaja Sofia Joons selgitas, et pärimusmuusika on leidnud endale kindla koha muusika- ja huvikoolides, samuti akadeemiates. Nüüd tahetakse selle kõrval elavdada pärimuse kandumist otse ühelt põlvkonnalt teisele.
„Otsime üles need vanad lauljad, muusikud ja tantsijad, kellel on oma kogukonnas arvestatav positsioon olemas ning aitame neil oma oskusi noortele huvilistele edasi anda,“ selgitas Joons.
„Pärandkultuuri väljasuremise peamine põhjus on järelkasvu puudumine. Selle asemel et analüüsida ja paika panna, miks see puudub, oleme hakanud mõtlema hoopis sellele, kuidas saaksime kaasa aidata uue pärandkultuuri kandjate põlvkonna tekitamisele,“ rääkis Joons.
Keskus loodab esimese aastaga luua tervikliku koduõppe mudeli, mida saaks peale Setomaa ja Kihnu tulevikus rakendada ka teistes piirkondades.