Märtsiküüditamise aastapäeval mälestatakse kurjuse ohvreid

Eno-Gerrit Link
, veebilehe toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Märtsiküüditamise ohvrite mälestamine paar aastat tagasi.
Märtsiküüditamise ohvrite mälestamine paar aastat tagasi. Foto: Mailiis Ollino

Esmaspäeval, 25. märtsil möödub 70 aastat 1949. aasta märtsiküüditamisest, Pärnumaal mälestatakse kurjuse ohvreid Pärnus, Pärnu-Jaagupis ja Varblas.

Pärnus toimub küüditamise aastapäeval mälestustseremoonia Leinapargis ja küünlad süüdatakse Iseseisvuse väljakul.

Kell 12 Leinapargis algaval tseremoonial läidavad 70 mälestusküünalt küüditamise ohvrid ja Pärnumaa represseeritute ühingu Memento liikmed. Auvalves seisavad Pärnumaa Kaitseliidu maleva relvastatud võitlejad ja leinavalves noorkotkad Eesti lipu seltsi lippudega.

Ürituse juhatab sisse EELK Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja ja Pärnu praostkonna praost Tõnu Taremaa. Küünlad ja pärjad küüditamises kannatanute mälestuskivi jalamile asetavad linnapea Romek Kosenkranius, linnavolikogu esimees Andres Metsoja ja Pärnumaa Memento esindaja Kirsti Portnov. Meenutatakse 70 aasta eest juhtunut ja elu Siberis. Mälestusüritusel esineb ansambel Mõnusalt.

Erakond Isamaa korraldab kell 18 mälestusküünalde süütamise Iseseisvuse väljakul. “Ma kutsun kõiki pärnakaid üles sel õhtul kohale tulema ja süütama küünlad, meenutamaks neid, kelle võõrvõim vägisi oma kodunt kiskus ja külmale maale saatis. Me peame mäletama oma minevikku ja õpetama seda järeltulevatele põlvedele,” ütles Pärnu linnavolikogu esimees Andres Metsoja. Küünlad on korraldajatelt.

Maakonnas süttivad mälestusküünlad Põhja-Pärnumaa ja Lääneranna vallas.

Põhja-Pärnumaal algab mälestustseremoonia Pärnu-Jaagupi rahvamaja kõrval küüditatute mälestuskivi juures kell 11. Meenutatakse ajalugu, koolilapsed esitavad küüditatute mälestuste põhjal valminud lühikese dramatiseeringu, mälestuskivile asetatakse pärjad ja lilled ning süüdatakse küünlad.

Lääneranna vallas Varblas oodatakse küünlaid läitma kurjuse ohvrite mälestuskivi juures kell 14.

Mälestusüritused on pühendatud tuhandetele süüta inimestele, kes kannatasid okupatsioonivõimu inimsusvastaste kuritegude ja terrori all. Küüditamise aastapäeval seistakse selle eest, et toimunut ei unustataks ja et midagi sellist kunagi ei korduks.

Märtsiküüditamise 70. aastapäeva on valitsus kuulutanud seekord lipupäevaks, kus lipud heisatakse leinalipuna. Majalipule seotakse leinapäeval leinalint.

Märtsiküüditamine oli Eestis 25.–29. märtsini 1949 nõukogude võimu korraldatud küüditamisoperatsioon, mille käigus viidi siit  Siberisse üle 20 000 inimese.

Tagasi üles