Jüriöö märgutuled jõuavad tänavu Läänemaalt Pärnumaale

Tänavu liiguvad Jüriöö märgutuled Läänemaalt Pärnumaale.

FOTO: Ants Liigus

Pärnu muuseumi ja Kaitseliidu Pärnumaa maleva eestvedamisel on kodumaakonnas tähistatud jüriöö ülestõusu aastapäeva tuleteatamise eksperimendiga 2013. aastast. Selle aasta 22. aprilli hilisõhtul kulgeb märgutulede teekond Läänemaalt Pärnumaale.

Pärnu muuseumi teatel saab tulemärguanne alguse Kullamaalt ja jõuab Pärnumaale Kurese külla pronksiaegsele Pakamäe linnusele. Seal tutvustab muinaslinnuse ajalugu arheoloog Mati Mandel, kaitseliitlaste abiga järgneb vanadest traditsioonidest kantud jüritule süütamine.

Pärnus muuseumi eest saab Kuresele sõita bussiga, soovist tuleb enne siiski teada anda. Infot selle kohta leiab muuseumi veebilehelt.

Varasemate märgutulede eksperimentidega on korraldajad soovinud selgitada, kui kaua võtab aega inimketi ja tulede abil teate edastamine muistsetest maalinnadest Pärnu südalinna. Tänavu aga Pärnust loobuti ja otsustati teistsuguse tuleteekonna kasuks.

Tuleteade on tõrvikute süütamine eelmise tõrviku märguande peale, piki valitud trassi. Nii saab edasi anda teadet, kui puuduvad sidevahendid, ja noorema riimkroonika järgi kasutati seda jüriööl ülestõusu märguandena.

Tagasi üles