N, 8.12.2022

Soliidses eas veoautod trehvavad Läänemaal

Merle Rallmann
, veebitoimetaja
Soliidses eas veoautod trehvavad Läänemaal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vanad veoautod tuuakse eeloleval nädalavahetusel rahva ette.
Vanad veoautod tuuakse eeloleval nädalavahetusel rahva ette. Foto: Lilli Tölp

Lihula vanatehnikahuvilised korraldavad koostöös Pärnumaa vanatehnikaklubiga Lääneranna vallas suure vanade veokate juubelikokkutuleku.

Kokkusaamine toimub traditsiooniliselt juulikuu kolmandal ehk eeloleval nädalavahetusel.

Vanade veoautode omanikud on lausa 30 aastat järjepanu Eestimaa erinevais paigus kokku saanud. Kokkutulekud on olnud huvitavad ning pakkunud sõidulusti osalejaile ja ennenägematut äratundmisrõõmu pealtvaatajaile. Iga uus on ju tegelikult ära unustatud vana. Just seda võivad raudse veendumusega kinnitada staažikad sohvrid, kui mõnes peatuspaigas mälestustelaeka kaas veidi irvakile kangutatakse. Teinekord on see kaas ka suure hooga pealt lennutatud ja siis on mutrijuttu jätkunud tavalisest kauemakski.

Kokkutulekute eesmärk on muuhulgas ka tehnikaajalugu tutvustada – mis võiks selleks veel parem olla, kui päriselt sõitev omaaegne veoauto. Natuke aeglasem ja mürisevam kui tänapäeva elektroonikat täis masinad, kuid sellist mõnusat mootorihäält enam iga päev kohe kindlasti ei kuule.

Seekordse kokkusaamise algpunkt on Mihkli külas toimuv Mihkli laat, mida igal aastal külastab üle kümne tuhande inimese. Osana laada kavast toimub ennelõunal suur erinevaid riigikordi näinud eakate uunikumide väljanäitus.

Mihklist liigutakse suursugusel kiirusel Lihulasse, kus masinaid saab näha peatänava ääres. Pärast peatust Lihulas liigub autorong läbi Tuudi ja Vatla edasi Varblasse.

Eesti teadaolevalt kõige vanem tänini liikuv veoauto on 1920. aastal ehitatud Ford T. Kas vanakese tervis lubab selgi korral pika tee ette võtta, selgub kohapeal. Kindlasti aga saab näha veidi hilisematest aastakäikudest pärit veomasinaid.

Ühtekokku oodatakse kokkutulekule 35–40 eakat sõiduriista ja rohkesti vanatehnikahuvilisi.

Märksõnad
Tagasi üles