Muuseumis näeb südalinna pommitamise lugu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pärnu muuseum kolis 1909. aastal Elevandi tänav 7 asunud hoonesse, mis põles ära 1944. aasta septembris.
Pärnu muuseum kolis 1909. aastal Elevandi tänav 7 asunud hoonesse, mis põles ära 1944. aasta septembris. Foto: Pärnu muuseum

Pühapäeva õhtul avatakse Pärnu muuseumis näitus “Sõja kaja. 75 aastat Pärnu südalinna hävitamisest II maailmasõja käigus”.

22. septembril möödub 75 aastat sündmustest, mis teise maailmasõja lõpufaasis muutsid enneolematul kombel Pärnu linnapilti ja -elu.

1944. aasta septembris olid sõjaõnne poolt mahajäetud Saksa väed idast peale tungiva Punaarmee survel Mandri-Eestist lahkumas. Üheks oluliseks evakueerumisteeks oli Pärnu, kust suunduti sadama kaudu Saksamaale ja Liivi lahe randa pidi Kuramaale. Pärnust taanduva Saksa armee viimased katteüksused süütasid järk-järgult baaside, ladude ja laatsarettidena nende kasutuses olnud hooneid. Hilisõhtul lisas hävingule jõudu Nõukogude lennuväe õhurünnak.

Nende kahe suurjõu koostoimel hävis öö jooksul valdav osa Pärnu keskaegsest südalinnast, turuhooned ja raudteejaam, Endla teatrihoone, mitu koolimaja ning Nikolai kirik linna südames. Järgnenud päeva hommikul õhiti viimaste üksuste lahkudes üle Pärnu jõe viivad sillad ja peatselt jõudsid Pärnu Ülejõele esimesed Nõukogude tankid.

Üks okupatsioonivõim vahetus teisega ja algas hoopis teistsugune ajajärk. Varemetevälja koristamine võttis aega aastaid, uue südalinna planeerimine ja täisehitamine veel aastakümneid.

Pärnu muuseum täna.
Pärnu muuseum täna. Foto: Mailiis Ollino

Neist pöördelistest sündmustest annabki ülevaate väljapanek, mis on külastajatele avatud 24. septembrist 5. jaanuarini.

Tagasi üles