Seni Pärnu linnas tervikuna kasside märgistamiskohustust ei olnud, kuna keskuslinnas ja osavaldades kehtisid erinevad õigusaktid, mis pärinesid haldusreformieelsest ajast.
Pärnu linnavalitsuse korrakaitseteenistuse juhataja Reet Salmu sõnul ei tea paljud loomaomanikud, et 1. juunist on jõustunud koerte ja kasside pidamise eeskirja säte, mis näeb ette miisude kiibistamist.
“Koerte kiipimine on juba harjumuspärane tegevus ega vaja enam selgitamist, aga kasside puhul see nii veel ei ole,” tõdes Salmu.
Linna korrakaitseteenistusele on tulnud viimastel nädalatel kaebusi, et siin-seal hulgub kasse, kellel puudub kiip ja kelle omanikku pole võimalik tuvastada. Mai lõpuni võisidki kassid kiipimata olla, ent sellest kuust peavad kõik Pärnu keskuslinnas ning Audru, Paikuse ja Tõstmaa osavallas elavad kassid olema nõuetekohaselt märgistatud.
Kasside ja koerte märgistamise nõuded on samad
Lemmikloom tuleb märgistada mikrokiibiga ja loomapidaja andmed on kohustuslik registreerida. Äsja ilmavalgust näinud kassipoegade-kutsikate kiipimiseks ja andmete registrisse kandmiseks on aega kolm kuud, vanema kiibistamata looma kodustamisel aga üks kuu.
Lemmikloomaregistrisse kantavad andmed:
- omaniku nimi, elukoht, telefoninumber ja e-posti aadress;
- mikrokiibi kood, kui on, siis muud looma märgistamisel kasutatud tunnused (nt tätoveering);
- looma tõug, sugu, nimi, sünniaeg, värv, eritunnused või välimuse kirjeldus;
- looma registreerimine on tasuta.
Andmed: llr.eeOmaniku andmed tuleb kindlasti lisada lemmikloomade registrisse, kuhu veterinaararst kannab neljajalgse pärast kiibistamist või teeb seda peremees ise. “Ainult kiipimisest pole kasu, kuna mikrokiibi number ei anna infot loomaomaniku kohta. Infot omaniku kohta saabki registrist või kaelarihmalt,” täpsustas Salmu.