Kalda märkis, et haiguse esimesel kuul tasub kindlasti keskenduda tervenemisele. "Kuid haiguslehe pikendamisel võib anda raviarstile teada, et sooviksid võimalusel naasta tööle. Ajavaru enne päris tööle asumist on tarvilik, sest kohandused ja kokkulepped tööandjaga võivad võtta aega. Isegi kui tegu on vaid lühendatud tööajaga töötamisega, mis mujal Euroopas on kõige levinum kohandus," täpsustas Kalda.
Töötukassa tööandjate teenuste osakonnajuhataja asetäitja esindaja Livia Laas kinnitas, et kui inimene vajab tervise tõttu töötamisel abi, avab uus süsteem haiguse ajal töötajale senised vähenenud töövõimega inimestele mõeldud teenused.
Töötukassa pakub vajadusel pikal haiguslehel töötajatele alates 61. päevast samu teenuseid, mida siiani on olnud võimalik kasutada vaid vähenenud töövõimega inimestel.
Livia Laas, töötukassa tööandjate teenuste osakonnajuhataja asetäitja esindaja
"Need teenused on kogemusnõustamine, tööruumide ja -vahendite kohandamine, tööks vajalik abivahend, tugiisikuga töötamine, tööalane rehabilitatsioon, individuaalsed lahendused ja tööandjate nõustamine tervise teemadel,“ loetles Laas.
"Kui tekib vajadus kasutada töötukassa abi, tuleb esimese sammuna leppida kokku kohtumine juhtumikorraldaja või tööandjate konsultandiga," lisas Laas ja soovitas pöörduda lähimasse büroosse.
Sotsiaalministeerium on uue süsteemi puhul eesmärgiks seadnud püsiva töövõimetuse juhtumite pidurdamise, mis suurendaks inimeste hõivet ning ühtlasi vähendaks koormust tervishoiule ja sotsiaalalale. Uuendus ei rakendu käsundus- ja töövõtulepinguga töötajaile, FIEdele, ettevõtluskonto omanikele ega ettevõtete juhatuse liikmetele.
Kõnealuse süsteemi loomist ja elluviimist kaasrahastab Euroopa sotsiaalfond+.