Rändlindude kohalejõudmisest saab iga huviline teatada mai lõpuni. Üles tuleks märkida vaatluse kuupäev ja kellaaeg, asukoht, nähtud liigid, isendite arv ja tegevus, võimalusel lindude sugu ja vanus. Oluline on, et vaatleja oleks täiesti kindel, mis liiki lindu ta nägi.
Vaatlusandmed tuleb sisestada rakenduse PlutoF GO kaudu või andmehalduse keskkonnas PlutoF. Täpsema vaatlusjuhendi leiab ornitoloogiaühingu kodulehelt.
Ornitofenoloogiliste (fenoloogia on bioloogia haru, mis uurib looduse aastaajalisi nähtusi, toim) vaatluste koordinaatori Tarvo Valkeri sõnutsi annavad olulise panuse rändlindude fenoloogia muutuste jälgimisse just harrastusvaatlejad.
Sel talvel vaadeldi rekordarv hoburästaid ja rohkesti käblikuid ja valgepõsk-laglesid.
Valkeri teatel jäid paljud lähirändurid pehme talve pärast meile talvitama. Jaanuaris valdasid plusskraadid ja aasta esimene kuu oli ilmateenistuse andmetel pikaajalisest keskmisest lausa nelja kraadi võrra soojem. Sel talvel vaadeldi rekordarv hoburästaid ja rohkesti käblikuid ja valgepõsk-laglesid.
Rändlindude naasmise tippaeg algab märtsis. Mõni Aafrikas või Kagu-Aasias talvitav kevadekuulutaja jõuab meile alles mais. Lähipäevadel läheb ilm märksa soojemaks ja siis on oodata näiteks kiivitajaid ja põldlõokesi.
Ornitoloogiaühing on ornitofenoloogilisi andmeid kogunud 1922. aastast.