Teine “RäimeWest” tekitas Lao kalasadamas rahvarohke melu

Silvia Paluoja
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lao kalasadamas proovisid hasartsemad järele, kuidas näkkab. Rahvuskala räime pakuti mitmel söödaval kujul ja kokk Dimitri Demjanov õpetas oma nippe.
Lao kalasadamas proovisid hasartsemad järele, kuidas näkkab. Rahvuskala räime pakuti mitmel söödaval kujul ja kokk Dimitri Demjanov õpetas oma nippe. Foto: Urmas Luik

Kui siinkirjutaja laupäeva lõuna ajal Lao kalasadamasse jõudis, oli rahvuskalale pühendatud õppepäev “RäimeWest” hoos ja osalejate nimekiri üle 1000 nime pikk.

Väikesele maa-alale olid sõbralikult mahutunud õpitubade korraldajad, kohaliku toidu ja käsitöö pakkujad, Kihnu muuseum piltidega möödanikus loomuse merest tõmbamisest. Platsil keerutasid jalga rahvatantsijad, kalaroogi pakkusid nii kohalikud kui superkokk Dimitri Demjanov.

Tõstamaa perearst Madis Veskimägi hoidis oma truud kaaslast filmikaamerat, riigikogu liige Annely Akkermann surus kaenlasse meretuule eest kaitsvat valget sõba, rahuliku meelega Manija naised-mehed istusid laua ümber ja vaatasid, kuidas mitmekeelne rahvahulk mööda voogab ja maiustab välja sätitud suutäitega. Kirkkovene’ga sõitjad nende vaatevälja ei ulatnud, kuid kodusaar oli kiviviske kaugusel.

“Sel aastal tõime sisse kalapüügivahendite taaskasutuse kalanduse ja merendusega seotud käsitöö kaudu,” mainis ürituse algataja, mittetulundusühingu Ilus Manilaid liige Pille Paalam, võrreldes eelmist “Westi” seekordsega.

Põnevalt kujundatud väljapanekuga vanadest kalapüügivahenditest oli platsis Varbla muuseum. Lapsed meisterdasid laevu ja õngi Tõstamaa turismiõppe noormeeste juhendamisel.

“Kohale oli toodud kalakastiga uunikum-mootorratas ja poiste improviseeritud fotostuudios said kõik lasta endast teha vahvaid pilte ning sel aastal said õppepäeval osalejad ise valida parima räimetoidu,” märkis Paalam.

Parima külmlaua räimeampsu valmistas vabaühenduse Tõstamaa Maastikud meeskond, parimat suitsuräime pakkusid Kihnu Virve pereansambli liikmed. Parima sooja räimetoidu auhind jäi välja andmata, sest seda keegi ei pakkunud. Põhjus selles, et rannakalurid püüdsid räimekvoodi enne rannarahva pidu täis.

Mullu mais esimest korda toimunud “RäimeWest” tunnistati Pärnumaa kodanikuühiskonna aasta teoks 2011, sest see tutvustas kohalikku kalakultuuri ja rannarahva elu. Tänavune kandis sama sihti ja toimus Liivi lahe kalanduskogu, Euroopa Liidu kalandusfondi ja Tõstamaa valla toetusel. Kaasatud oli kümneid vabatahtlikke, korraldajad on tänulikud õppepäeva elavdamisele kaasaaitajatele, eriti rannakaluritele nende suure panuse eest.

Õppepäeva väisas poolteist tuhat igas eas huvilist. Kauged külalised olid Liivi lahe kalanduskogu partnerid naaberriigist Lätist ja veel kaugemad Pärnu lahe partnerluskogu koostööpartnerid Lapimaalt. Aga kodukohta ja -tavasid väärtustavast ettevõtmisest said meeleoluka osa ka rootslased, soomlased, prantslased ning kaugeimad kaasmaalased olid kohale sõitnud Võrumaalt.

Järgmise “RäimeWestini” jääb aasta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles