Saada vihje

Nadja Drygalla pikk pruun vari

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Saksa naiste kaheksapaat finaali ei jõudnud, seega polnud Nadja Drygalla varane äratulek sporditragöödia.
Saksa naiste kaheksapaat finaali ei jõudnud, seega polnud Nadja Drygalla varane äratulek sporditragöödia. Foto: Reuters

Eestis ilmus kirjutis, kus ägedalt kritiseeriti sakslasi. Autor ei suutnud mõista, et sõudja Nadja Drygalla (23) lahkus Londoni olümpialt ainult seepärast, et tema kallim on olnud Saksa Rahvusdemokraatliku Partei (NPD) liige.

Artiklis toonitatakse, et NPD on legaalne partei. See on õige ainult esmapilgul, sest neonatside erakond pole mingi tavaline partei. Ega asjata soovita ühenduse tegevust ära keelata.

Kriminaalne erakond NPD

Asutamisest alates (1964) on NPD olnud seotud kuritegudega, sealhulgas mõrvadega. Mitu liiget on saanud vanglakaristuse. Erakonna ideoloogia on revanšistlik. Paljude ekspertide arvates seisab NPD oma programmilt ja keelepruugilt lähedal Hitleri parteile NSDAP. Parteid, mis on esindatud Saksimaa ja Mecklenburg-Vorpommerni liiduparlamendis, jälgib kaitsepolitsei (Bundesamt für Verfassungsschutz).

NPDd, mida praegu juhib Holger Apfel, püüti keelustada juba 2001. aastal. Saksa põhiseaduskohus (Bundesverfassungsgericht) lükkas aga tagasi Gerhard Schröderi sotsiaaldemokraatide valitsuse avalduse, kuna erakonna peakorteris tegutsesid peale varjatud uurijate kaitsepolitsei informaatorid, niinimetatud V-mehed (V-Mann).

Agendid olid NPD liikmed, kes raha eest olid nõustunud koguma justiitsorganitele parteisisest teavet.

Karlsruhe põhiseaduskohtunikud tõdesid, et neil polnud võimalik avaldust menetlusse võtta, sest polnud selge, kas tunnistajad on NPD liikmed või liidumaade kaitsepolitsei kinni makstud koputajad. Kohtunikud ei arutanud tollal, kas ühendus on põhiseadusvastane. Nüüd soovitakse esitada Karlsruhesse NPD keelustamiseks uus avaldus, kaitsepolitsei on lõpetanud aasta alguses igasuguse koostöö oma kunagiste agentidega.

NPD sulgemise teeb juriidiliselt raskeks asjaolu, et ükskõik millise erakonna keelustamine Saksamaal põrkub põhimõtte vastu, mida juristid nimetavad parteiprivileegiks. Erakonnaseaduse 1. paragrahvis seisab: ”Poliitilised parteid on vaba demokraatliku ühiskonna vajalik osa.“ Erakonnad aitavad kaasa rahva poliitilise tahte väljendamisele. Seetõttu täidavad parteid ühiskonnas ”avalikku ülesannet“ ja riigi kohustus on seda tegevust kaitsta.

Partei keelustamiseks peab kohus tõestama, et NPD võitleb aktiivselt demokraatliku korra vastu.

Mugavam on vaikida ja vaadata kõrvale

Nadja Drygalla ei ole sugugi esimene natsipruut, kes seadusega on konflikti sattunud. Neonatsidega tihedalt seotud Zwickau terrorigrupeeringu Natsionaalsotsialistlik Põrandaalune Tegevus (NSU/Nationalsozialistische Untergrund) liige Beate Zschäpe (37) astub oktoobris kohtu ette, teda süüdistatakse nii mõrvakatses kui raskes kuritegelikus süütamises (naine süütas süütõendite hävitamiseks elamu, kus plahvatuse hetkel oli 89aastane naaber), samuti kümne inimese tapmisele ja 14 panga röövile kaasaaitamises.

Kuigi Zschäpe pole üheksakuise eeluurimisvangistuse ajal oma suud lahti teinud, pole kahtlustki, et ta oli teadlik oma kahe kaaslase tegevusest. Just tema postitas pärast kaaslaste surma videod, millele olid salvestatud mõrvatute pildid ja nimed.

Hinnates Drygalla rolli pruunis miljöös, peab märkima, et sõudja lahkus olümpiakülast vabatahtlikult. Nii väitis ajakirjanikele koondise juht Michael Vesper. Sportlase kallim Michael Fischer oli veel mõni kuu tagasi NPD aktiivne liige, ta häiris tänavu veebruaris lärmakalt NSU mõrva ohvri Mehmet Turguti mälestusüritust. Ajakirjale Stern antud intervjuus kinnitas Drygalla, et ta ei olevat teadnud oma noormehe osalemisest mälestuskokkutulekul. Kuid sportlane oli teadlik, et Fischer kuulub neonatside ridadesse. Kaks kuud enne olümpiat olevat tema armastatu naise palvel lahkunud NPDst. Seega, Drygalla arvestas, et tal võib sõbra poliitiliste vaadete tõttu tekkida probleeme.

Paljud sakslasedki tunnevad kaasa noorele sportlasele. Seejuures unustavad nad, et neonatside kõige efektiivsemad abilised on kaasajooksikud. Need inimesed, kes aktseptivad neonatse oma läheduses või isegi aitavad neid, olgu siis peres või sõpruskonnas, toetavad automaatselt äärmuslikke parempoolseid ja nende inimvaenulikku ideoloogiat.

Tore inimene ja neonats ei käi kokku

Natsionaalsotsialism ei ole ainult maailmavaade, vaid raske kuritegu. Sellest tulenevalt ei sorgi keegi Drygalla eraelus, küsimus on kriminaalpolitsei uurimistöös. Pruunsärklased üksnes ei eira demokraatlikke väärtushinnanguid, vaid ründavad vägivaldselt kõiki sotsiaalselt nõrku inimesi, olgu nood siis migrandid, invaliidid, homoseksuaalid või paadi all elavad kodutud.

Nii mõnigi nendest, kes ei sobi neonatside maailmapilti, on brutaalselt tapetud. Olla korraga neonats ja tore inimene – see ei passi kohe kuidagi kokku.

Armastus teeb pimedaks. Seegi ütlus on lapsik. Drygalla ja Fischer elavat koos juba viis aastat, selle ajaga on nägemine tavaliselt taastunud.

Ühiskond peab pakkuma pruuni ümbruskonda sattunud inimestele sealt väljapääsu. Seda on Drygalla puhul juba tehtud. Sõudeliit on esitanud kaitseministeeriumile avalduse, et neiu võetaks sõdursportlaseks. Bundeswehr soovib lähiajal otsustada, kas sõudja hakkab saama riiklikku sporditoetust.

Kui privaatne muutub poliitiliseks

11. augustil läbis ajakirjandust teade, et Jasmin Apfel on läinud ära oma mehe ja NPD juurest. Temagi puhul võime rääkida eraelu puutumatusest. Kuna tema abikaasa Holger Apfel on Saksamaa prominentsemaid neonatse, muutub privaatne poliitiliseks. Seda, kas neonatside esileedi on lahkunud mentaalselt natside ideoloogiastki, teab ainult tema ise.

Loomulikult on tervitatav, et Drygalla leidis endas (viimaks) jõudu vaadata ebameeldivale faktile silma. Kas tema kahetsus oli siiras või eemaldus ta ainult hirmust oma karjääri lõppemise pärast, näitab aeg.

Kõik sportlased esindavad võistlustel oma kodumaad ja seal kehtivaid väärtushinnanguid. Neonatsidel ega pruuni ideoloogia esindajatele lähedal seisvatel isikutel ei ole olümpiamängudelt midagi otsida. Tahes-tahtmata langeb nendegi peale pikk pruun vari. Sellest sai Drygalla aru, lahkudes Londonist omal soovil.

Kommentaarid

Märksõnad

Vaba aeg
Tagasi üles