/nginx/o/2013/10/04/2438045t1h806f.jpg)
Kuigi Pärnumaal asub Ermistu järv, mille mudal on raviomadused, on Tervise sanatoorium ainuke, kus raviprotseduurideks kasutatakse üksnes kohalikku Ermistu muda.
Erinevalt Tervisest on näiteks Estonias käigus Saksamaalt ostetav mudakontsentraat.
Pärnumaa mudavärk meeldib välismaalastele
Tervises tehakse päevas umbes nelikümmend mudaseanssi.
Sanatooriumi Tervis raviosakonna juhataja Silvi Prihodko jutu järgi hakkavad Tervise mudaravi vastu huvi tundma üha rohkem eestimaalasedki.
“Praegu moodustavad eestlased meie klientuurist umbes kümme protsenti,” ütles Prihodko. “Veel mõne aasta eest oli kaasmaalaste osatähtsus meie klientuuris kaduvväike.”
Muutusi on toimunud ka Tervise külaliste hulgas välisriikide lõikes. “Varem olid meie peamised kliendid soomlased, nüüd tullakse Soomest, Rootsist ja Norrast enam-vähem võrdselt,” rääkis Prihodko, lisades, et arvestatav osa kliente tuleb Saksamaalt ja Venemaaltki.
Ermistu ravimuda kasutatakse mähistena temperatuuril 40-45 kraadi. Muda pannakse kehale kahe kuni nelja sentimeetri paksuse kihina, kaetakse kile, lina ja sooja tekiga.
Protseduuri kestus on 15-20 minutit. Seejärel muda eemaldatakse, nahk pühitakse niiske rätikuga puhtaks või pestakse muda seepi kasutamata nahalt maha.
Muda ravib reumaatilisi liigesehaigusi, perifeerse närvisüsteemi haigusi, suguelundite kroonilisi põletikke, vigastuste või operatsioonide tagajärjel tekkinud liiteid ja arme, luude, liigeste, lihaste ning närvide traumajärgseid vaevusi, kroonilisi nahahaigusi.
Enne mudaravile minekut on vaja arstiga konsulteerida, sest terve rea haiguste puhul Tervises mudaraviprotseduure patsientidele ei kohaldata, asendades need vahaprotseduuridega.
Prihodko osutas järgmistele mudaravi välistavatele haigustele: mudaravi ei sobi inimestele, kes põevad ägedaid põletikulisi protsesse ja kroonilisi haigusi tugeva ägenemise faasis. Mudaravi ei anta pahaloomulisi kasvajaid põdevatele patsientidele, isegi siis mitte, kui neil on seljataga õnnestunud operatsioon.
Mudaravi ei määrata verehaigusi põdevatele inimestele, südame-vereringe raskemaid vorme põdejatele, kõrgvererõhuhaiguse all kannatajatele, tuberkuloosihaigetele ja rasedatele.
Muda kasutavad kosmeetikudki
Aastatel 1993-1994 tehti Pärnu kurortoloogia ja taastusravi instituudis uuringud, mis tõestasid Ermistu järve muda ravitoimet. Selgus, et mitme tugi- ja liikumiselundite ning perifeerse närvisüsteemi ja mõne muugi haiguse korral avaldavad Ermistu muda mähised olulist teraapilist toimet.
1995. aastal tunnistas Eesti ravimudade ekspertkomisjon Ermistu järve muda ravimudaks ja tervisekaitseamet andis nõusoleku seda turustada muulgi moel kui sanatooriumi mudavannides.
Praegu turustatakse Ermistu ravimuda peale naturaalse kuju nõrgveevabana, salvidena ja kilepakendis koduseks kasutamiseks.
Ermistu muda baasil on loodud kreeme, mida kasutatakse juba edukalt kosmeetikas ja raviprotseduurideks saunas. Selle muda põhjal tehtud salve kasutavad massöörid.