Muuseum annab presidendile kontserdimajas rahva ühiskingi üle

Vaiba üleandmine Presidendile toimub Pärnu kontserdimajas kell 20.15.

FOTO: Erakogu

Täna antakse Pärnu kontserdimajas Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud kontsertaktusel presidendile üle rahva ühistööna valminud 100meetrine vaip.

FOTO: Erakogu

Ajaloolist kaltsuvaipa käis Eesti vabaõhumuuseumis kudumas ligikaudu 7000 inimest. Pärast kontserdi ametliku osa lõppu avaldatakse vabaõhumuuseumi kuldmärgiga tänu juubelivaiba loomist nõustanud kunstnikele Anu Rauale ja Ene Parsile. 100meetrise vaiba näitus jääb Pärnu kontserdimajas avatuks 28. märtsini. 

Pidulikul kontserdil annavad SA Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liige Merike Lang ja arendusdirektor Evelin Värk presidendile kingituse üle sümboolselt: külalisteraamatutena, kuhu on jäädvustatud kudujate nimed.

"On suur au üle anda nii paljude inimeste ühistööl valminud kingitus, mis vääristab meie riigi seni olulisimat juubelit. See kingitus ühendab nii meie inimesi kui eri piirkondi ning iga triip 100meetrises vaibas kajastab häid mõtteid ja soove Eesti riigile tema tulevikurajal. Muide, just kudumisaktsioonist inspireerituna soovitas riikliku elutööpreemia pälvinud kunstnik Anu Raud võtta sõna "kaltsuvaip" asemel tulevikus kasutusele sõna "radavaip"," kõneles Lang.

Kontsertaktus Pärnus kontserdimajas algab kell 19. Esmaettekandele tuleb Rasmus Puuri ja Doris Kareva teos "Unes nägin ma Eestimaad" Taavi Varmi visuaaliga.

Vaip antakse üle kell 20.15.

Pärast kontserdi lõppu, kella 20.30 paiku tänatakse Cello kohvikus Rauda ja Ene Parsi Eesti vabaõhumuuseumi kuldmärgiga.

Vabaõhumuuseum algatas ajaloolise vaiba kudumise aprillis 2017, kutsudes osalema kõiki Eesti inimesi. Kudumine kestis kaheksa kuud. Viiemeetriste osadena valminud kaltsuvaibas on värvide ja triibukombinatsioonidega esindatud Eesti ajalooliste kihelkondade mustrid. Algatuses osales 40 vabatahtlikku juhendajat, kes muutsid kangastelgedel kudumise hõlpsaks käsitöövõõrastelegi. Kõik kudujad kirjutasid oma nime külalisteraamatusse ja mustriplakatitele – nii on need ajaloo tarvis talletatud. 

Algatust "Koo end ajalukku" toetas SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital, vaibanäitust Eesti kultuurkapital.

Tagasi üles