Maa-amet alustas kevadisi mõõdistuslende

Raido Keskküla
, veebilehe toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aeropildistuse maamärk.
Aeropildistuse maamärk. Foto: Inger Jalakas

Maa-amet alustas iga-aastase aeropildistamisega, mõõdistuslennud katavad Eesti lõunaosa. Ühe ettevalmistustööna paigaldatakse mitmele poole maastikule valged ruudukujulised kilest märgised, mis sügisel kokku korjatakse. Märgised aitavad aerofotosid töödelda.

Maa-amet alustas aprillis iga-aastasi mõõdistuslende, et uuendada kaardiandmeid. Tänavu toimuvad ülelennud Eesti lõunaosas: Lihula–Vändra–Põltsamaa–Kallaste joonest riigi lõunapiirini jääval alal koos Saaremaa, Muhu, Ruhnu ja Kihnu saarega. Sellest idapoolne osa pildistatakse kaardistamise eesmärgil enne puude lehtimist ja läänepoolne juba lehes puudega. Samuti võetakse üles varakevadel sobiva ilma jätkumisel põhja pool asuvaid suuremaid linnu ja asulaid.

2019. aasta kevadel ja suvel pildistatakse Eesti lõunapoolne osa (märgitud rohelisega). Samuti võetakse üles suuremaid linnu ja asulaid (punasega).
2019. aasta kevadel ja suvel pildistatakse Eesti lõunapoolne osa (märgitud rohelisega). Samuti võetakse üles suuremaid linnu ja asulaid (punasega). Foto: Maa-amet

Samuti jätkuvad maastiku märgistustööd aladel, millest toimuvad ülelennud. Märgisteks on 60×60sentimeetrised valged kileruudud, mis paigaldatakse maastikule ja on varustatud sildiga “Aeropildistuse maamärk”. Valged ruudud aitavad aerofotosid töödelda. Märgis jääb pildile ja seda kasutatakse fotode plaaniliseks ja kõrguslikuks sidumiseks maapinnaga.

Maa-amet palub mõistvat suhtumist ja markeeringuid mitte puutuda ega rikkuda. Märgid paigaldatakse maastikul kohtadesse, kus need ei tohiks maaomanike tegemisi häirida. Amet eemaldab märgised pärast aeropildistamise hooaja lõppemist ehk sügisest.

Eelmisel aastal pildistati Eesti põhjapoolne osa. Ülelennu tulemusel saadakse 20–25sentimeetrise pikslisuurusega pildid. Tiheasustusalade ortofotod valmistatakse parema kvaliteediga, kus pikslisuurus on 10–16 sentimeetrit.

Aerofotodest saadakse maapealse töötlemise tulemusel ortofotod, millele pääseb ligi igaüks maa-ameti kaardirakenduse abil. Sel hooajal toodetud fotod jõuavad sama ameti geoportaali sügisest.

Tagasi üles