Kanalisatsioonikaevult lennanud kaas tõi vallale suure kahjunõude

Meelis Kalme
, Reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Autoga üle kaevuluugi sõitnud juht lõhkus oma auto Tori vallas Sindi linnas Kesktänaval.
Autoga üle kaevuluugi sõitnud juht lõhkus oma auto Tori vallas Sindi linnas Kesktänaval. Foto: Urmas Luik

Tori vald oli sunnitud maksma üle 3000 euro hüvitist mehele, kes lõhkus üle kanalisatsioonikaevu sõites auto.

Valla kahju hüvitamise korralduse järgi sõitis liikleja märtsi keskel autoga Sindis Kesktänaval üle kanalisatsioonikaevu, mille kaas lendas kraavi.

Kesktänav kuulub Tori vallale. Sealsed ühisveevärgi ja kanalisatsiooni teenindamiseks vajalikud kaevud ja rajatised kuuluvad aga osaühingule Sindi Vesi.

Juhtunu tagajärjel said viga sõiduki parem tagumine ratas ja kere. 

Parandustööde hinnapakkumiste järel selgus, et sõiduki kahjud on suured: remont läks maksma 3099 eurot. 

Kanalisatsioonikaev on tegelikult teeväline rajatis, mis ei kuulu tee omanikule ehk vallale, kuid ehitusseadustik näeb ette, et teel sõiduki lõhkunu saab kahjunõude esitada siiski tee omanikule. Seetõttu leidiski vald, et autoomanikule 3099 euro suuruse kahjunõude hüvitamine on põhjendatud.

Kuidas käituda, kui sõiduk saab kahjustusi tee halva seisukorra tõttu?

Selleks, et katkisest kanalisatsioonikaevust, muust teevälisest rajatisest või löökaugust läbi sõitmise tagajärjel purunenud sõiduki remondikulud tee omanikult sisse nõuda, peab kohe juhtunust politseid teavitama ja fikseerima asjaolud tunnistaja juuresolekul. 
Väga tähtis on auto kahjustused ja teeolud kohapeal üles pildistada. Korrektse asjaajamise korral on omavalitsusel keeruline kahju hüvitamisest keelduda, ka näiteks tee ebatasasusest hoiatav liiklusmärk ei vabasta üldjuhul vastutusest.
Loomulikult on sõidukijuhil kohustus järgida liiklusmärke ja kinni pidada liikluspiirangutest. Teeomanikul puudub hüvitamise kohustus, kui ta suudab tõendada, et juht eiras liikluspiiranguid ja sõitis näiteks teeoludega sobimatu kiirusega.
Allikas: Eesti õigusbüroo

Tagasi üles