P, 28.05.2023

Talveunest ärganud karu rüüstas kümneid tarusid

Meelis Kalme
, Reporter
Facebook Twitter
Comments

Häädemeeste valla Uulu küla Meemeistri talu peremeest tabas nädalapäevad tagasi ebameeldiv üllatus, kui ta läks mesilat kontrollima ja avastas hulganisti karu lõhutud ja segi paisatud tarusid.

Meemeistri talu pidaja, osaühingu Jõumees juhataja ja omanik Aare Jõumees avaldas, et lõhutud oli üheksa taru, aga vähemalt 12 oli ümber aetud. Rüüstatud oli ilmselt ajavahemikul 14.–19. aprillini.

“Karu on käinud mesilas tõenäoliselt rohkem kui kord,” arvas mesinik. Kuigi talul on tarusid tuhatkond, nentis Jõumees, et kahju on suur.

Karude rüüsteretked pole haruldased. Eriti varakevadel aprillis- mais ja sügisel augustis-oktoobris sagenevad mesikäppade põhjustatud kahjujuhtumid.

Keskkonnaameti pressiesindaja Sille Ader teatas, et sel aastal on Pärnumaal kinnitatud kolm juhtu: ühel korral oli lõhutud mesilastaru ja kahel silopalle. Mullu sai kirja 19 juhtumit: kaheksa mesilarüüstamist ja 11 silopallide räsimist.

Mesilate kaitseks soovitab keskkonnaamet abinõud tarvitusele võtta. Tõhusaim moodus on rajada ümber tarude korralik, vähemalt viietraadise elektrikarjusega aed.

Keskkonnaamet hüvitab mesinikele karu tekitatud kahju, arvestades sedagi, mida omanik on vara kaitseks ise ette võtnud. Samuti kompenseerib amet osaliselt kahju ennetuseks tehtud kulutused.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles