Võidupüha tähistamisega tehakse algust juba laupäeval

Pärnu Postimees
Copy
Ülehomme keskpäeval Tori sõjameeste mälestuskirikus läidetav võidutuli reisib esmalt Tartusse võidupüha paraadile ja jõuab Pärnumaale tagasi pühapäeva pärastlõunal.
Ülehomme keskpäeval Tori sõjameeste mälestuskirikus läidetav võidutuli reisib esmalt Tartusse võidupüha paraadile ja jõuab Pärnumaale tagasi pühapäeva pärastlõunal. Foto: Urmas Luik

Võidupüha tähistamine Pärnumaal algab juba ülehomme, kui keskpäeval toimub jumalateenistus ja mälestustule süütamine Toris Eesti sõjameeste mälestuskirikus.

Võidupüha pidulik jumalateenistus algab Eesti sõjameeste mälestuskirikus kell 12, tund varem väljub tasuta buss Pärnust Kaitseliidu maja eest.

Teenistust peab Kaitseväe kaplaniteenistus, kohal on Kaitseliidu ülem Meelis Kiili ja riigikogu esimees Henn Põlluaas ning välisesindused. Mängib Kaitseliidu Pärnumaa maleva puhkpilliorkester Saxon.

Eesti reservohvitseride kogu annab tava järgides võidupüha jumalateenistusel üle teeneteristid silmapaistvatele liikmetele ja asetab pärja vabadussõja sangarite monumendile Tori kalmistul. Naiskodukaitsjad liigutavad seegi kord supikulpi, et tõsta soovijatele kehakinnitusena mehine ports.

Torist stardib samal päeval kell 15 Pärnumaa võidupüha maraton, maratoonarid toovad kangelaste auks ja mälestuseks tule Pärnusse. 

Võidupüha tähistamise keskpunktiks maakonnas kujuneb pühapäeval Uulu park, kus kell 11 algab Kaitseliidu Pärnumaa maleva traditsiooniline maakaitsepäev. Kaitseliitlastel aitavad üritust korraldada naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred, politsei- ja piirivalveamet, häirekeskus, päästeamet ja Pärnumaal paiknev kaitseväe toetuse väejuhatus ning Häädemeeste vald, mille territooriumil tähtis sündmus toimub.

Kell 15 jagatakse Uulus laiali paraadilinnast Tartust toodud võidutuli, mille toovad kohale spordis silma paistnud kaitseliitlane Joe Lepp ja naiskodukaitsja Marje Arumäe. Kõik soovijad saavad võidutulest süüdata oma laterna, et tuli koju või kogukonda viia ja sellest jaanituli läita.

Pärnu linna toob võidutule abilinnapea Siim Suursild. 15.20–15.30 saabub tuli Uulust Pärnusse ning võidupüha puhul asetatakse pärjad Alevi kalmistul vabadussõjas langenute ausamba jalamile ja võidutulest süüdatakse küünlad kangelaste mälestuseks.

Alevi kalmistult liigub võidutuli edasi Vabaduse parki, kuhu asetatakse pärjad ja kus kõigil soovijatel avaneb võimalus võidutuli koju kaasa võtta.

Lihulas ühinevad jaanilaupäeval Pärnu- ja Läänemaa võidutuli, sest Lääneranna vallakeskus jääb Lääne maleva tegevuspiirkonda.

Võidupühal kell 17 asuvad kaitseliitlased Lääne maleva Lihula üksikkompanii kodu juurest mõisast teele, võidutuletseremoonia toimub vabadussõja mälestussamba juures. Rivistusel osalevad Lääne maleva Lihula üksikkompanii ja Pärnumaa maleva Soontagana malevkonna kaitseliitlased ning Lääneranna vallas tegutsevad naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred.

Osalejaid tervitab Lääneranna vallavanem Mikk Pikkmets. Ümberkaudsed elanikud saavad jaanilõkke tarvis laternasse võtta kaasa osakese suurest tulest.

23. ja 24. juuni on kuulutatud lipupäevaks ning riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustel on kohustus heisata neil päevadel Eesti lipp. Pärnu linnavalitsus kutsub pärnakaidki üles heiskama võidupühal ja jaanipäeval riigilipp.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles