Tänavuse looduskaitsekuu teema oli “Igaühe loodushoid” ja see rõhutas kõigi ühist rolli loodusväärtuste ja looduskeskkonna hoidmisel. Riigipea sõnutsi saab see toetuda vaid teadlikkusele ja vabatahtlikkusele, olgu siis kogu planeedil, oma riigis, linnas või külas.
“Just oma koduümbruse kujundamine on see, millega igaüks iseseisvalt võib anda märkimisväärse panuse elurikkuse säilimisse ja suurendamisse. Ainuüksi mõni niitmata murulapp või aiaserv, veesilm või kompostihunnik loovad juba rohkelt uusi elupaiku ja kasvatavad loodusrikkust meie kodu ümber. Mõningate lisategevustega, näiteks lindudele ja putukatele pesitsus- või varjevõimaluste loomisega, saab seda veelgi suurendada,” rääkis president Kaljulaid.
Maailm meile ümber muutub ja paraku mitte ainult paremuse poole, sest planeedi loodus ja keskkonnaolud on intensiivse inimtegevuse ja sellest tuleneva kliimamuutuse tagajärjel märkimisväärselt kahjustada saanud, selgitas riigipea ja lisas, et just bioloogiline mitmekesisus on kiirete keskkonna- ja kliimamuutustega kohanemisel hea vastupanurelv.
“Kutsun teid, tublisid inimesi kogu Eestist, oma koduümbruse elurikkuse tõstmisel mõtlema lahendustele, mis võiksid olla inspiratsiooniks meile kõigile. Looduslik mitmekesisus tuleb metsast ja põllult ka linnadesse, kui loome enda ümber teadlikult võimalusi selleks, et meie väiksemad sõbrad teistest liikidest saaksid ennast meie aedades hästi tunda.”
Meil kõigil läheb vaja igapäevast loovust, et oma koduümbrus looduslähedaseks kujundada, sest miljon suutjat ja muutjat lükkavad ühiselt võimsa vao, ütles riigipea ja tänas kodukaunistajaid, kes oma tegemiste ja hoolega meile silmailu pakuvad.