Võistlus kutsub looduslikke pühapaiku jäädvustama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Kiigeoru hiis. Pildil ohvrikivi.
Kiigeoru hiis. Pildil ohvrikivi. Foto: Margus Ansu

Praegu kestab rahvusvaheline hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja muudest looduslikest pühapaikadest. Eesmärk on väärtustada põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit. Samuti jäädvustada nende hetkeseisund ja suunata inimesi pühapaiku külastama ja hoidma.

12. korda toimuva võistluse teema on looduslikud pühapaigad: hiied, pühad  mäed, puud, kivid, veekogud ja muud kohad, kus  juba meie esivanemad palvetasid, ravisid, ande jätsid, nõu pidasid, ennustasid ja muid kombetalitusi täitsid. Võistlusele võib saata nii Eestis kui mujal maailmas tehtud ülesvõtted. Venemaal elavate hõimurahvaste kaasamiseks toimub ettevõtmine nii eesti kui vene keeles.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul  on looduslikud pühapaigad inimkonna vanimad looduskaitsealad. Neid leidub paljudel põlisrahvastel ja need kuuluvad meie ühispärandisse.

Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja veekogu ja sadu  ristipuid. 

Riigi tuntumad pühapaigad on Võhandu Pühajõgi, Otepää Pühajärv, Tamme-Lauri tamm, Saula Siniallikad, Panga pank, Kaali Pühajärv ja Lehmja hiietammik.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus koostöös Maavalla Koja ja vabatahtlike koostööringiga Hiiepaik. Fotosid saab võistluse veebilehel üles laadida 15. oktoobrini.

Peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste preemia 300 ja kuni 16aastastele osalejatele 200 eurot. Samuti jagatakse teemade kaupa eriauhindu: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus ja saared.

Tagasi üles