Läti piiril suletud alkoholipoe konkurendid ei ennusta piirikaubanduse lõppu

Läti piiril tegutseva Alko1000 juht Einar Visnapuu ütles Postimehele, et Goalco äri läks üle kivide ja kändude algusest peale.

FOTO: Arvo Meeks

Eelmise aasta alguses uue tulijana piirikaubandusest matti võtma asunud SIA Co Alco teatas Ainaži alkoholikaupluse sulgemisest. Konkurendid peavad juttu piirikaubanduse surmast tugevasti liialdatuks.

Co Alco juhatuse liige Veljo Madiberg ütles pressiteate vahendusel, et aktsiisilangetus ja Läti plaanitav aktsiisitõus muudavad alkoholikaupluse pidamise piiril vähetulusaks ja ettevõte näeb samal pinnal suuremat potentsiaali ehituspoena.

Madibergi sõnutsi jõudis mullune aktsiisilangetus Eesti jaekettide hindadesse umbes pooles ulatuses, teine pool langusest ei kajastunud toodete lõpphinnas ja läks jaekettide kõrgema marginaali kaudu nende kasumireale.

Alkoholimüüja hinnangul muutis aktsiisilangetus aga avalikkuse suhtumist ja kuigi kahe riigi hinnavahe väga palju ei muutunud, arvasid inimesed, et alkohoolsete jookide hinnad Eestis ja Lätis on võrdsustunud.

Konkurendid on sellise jutu suhtes skeptilised. Lätis SuperAlko kaubamärgi all tegutseva SIA Aldar Latvia juhatuse liikme Lauri Uibo jutu järgi jääb Ainaži SuperAlko kõrval asunud Goalco poe sulgemise ümber tekitatud kära arusaamatuks. “Tegemist oli vaid ühte kauplust omava ettevõttega, kelle äriplaan oli pehmelt öeldes läbi mõtlemata,” avaldas ta seisukoha.

Tõsi, Uibo sõnutsi on Aldar Latvia müük stabiliseerunud: möödunud aastal oli käive viie protsendi võrra väiksem ülemöödunud aastaga võrreldes. “Läti Super Alkol ei ole plaanis kauplusi Lätis sulgeda. Kõik on ajas muutuv, aga me ei ennusta piirikaubanduse lõppu me,” rääkis ta. Lisades, et 2020. aasta plaanide sekka kuulub SuperAlko keti laienemine kogu Baltikumis ja Poolas.

Samuti Läti piiril tegutseva Alko1000 juht Einar Visnapuu ütles Postimehele, et Goalco äri läks üle kivide ja kändude algusest peale. Põhjusena nimetas ta seda, et kauplus avati alles siis, kui konkurendid olid juba turul kanda kinnitanud. Pealegi ei olnud tema arvates tegu parima asukohavalikuga, sest Goalco pood rajati otse suure konkurendi SuperAlko kõrvale.

Eelmise aasta alguses uue tulijana piirikaubandusest matti võtma asunud SIA Co Alco teatas Ainaži alkoholikaupluse sulgemisest.

FOTO: Urmas Luik

Samuti tegutses firmal vaid üks pood, samal ajal kui teistel oli kauplusi kolm kuni neli. “Neil puudus mastaap. Ega Eestis ole samamoodi võimalik vaid ühte toidupoodi kasumlikult pidada,” rääkis Visnapuu.

Ka Visnapuu teatas, et inimestel on endist viisi huvi Lätis alkoholi järel käia. Küll võib piirikaubanduse lõpetada 30protsendiline alkoholiaktsiisi tõus lõunanaabrite juures. Selle üle käivad praegu arutelud. Kui see aga käiku ei lähe, jätkub Alko1000 juhi prognoosi kohaselt ostupidu piiril.

Tagasi üles