N, 11.08.2022

Ainukordne ehitismälestis Lodja postijaam vajab kiiresti täitmist

Silvia Paluoja
, reporter
Ainukordne ehitismälestis Lodja postijaam vajab kiiresti täitmist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saarde vallas Lodja külas ootab ärksat äri­mõtet ainukordne postijaam kõrvalhoonetega, mis valmisid 1800. aastal, kui avati Valmiera–Pärnu postimaantee.
Saarde vallas Lodja külas ootab ärksat äri­mõtet ainukordne postijaam kõrvalhoonetega, mis valmisid 1800. aastal, kui avati Valmiera–Pärnu postimaantee. Foto: Urmas Luik

Ainukordne ­ehitismälestis, Eestis esime­sena tüüpprojekti järgi kivist ehitatud ja terviklikemalt säilinud Lodja postijaam konutab tee ääres nagu kerjus, kellest kõik kaarega mööda käivad. Tosin aastat on Saarde vallamajas otsitud riigimetsa majandajatelt munitsipaalomandisse saadud hoonetele kasutust, vahepeal on valitud kolm volikogu koosseisu, ametis on neljas vallavanem ja järjekordsed muudatused kukil.

Kultuuriloolise paiga reanimeerimise lootus tekkis, kui 2015. aasta sügisest hakkasid postijaamale eluvaimu sisse puhuma Valgamaalt Lodja külas kanda kinnitanud ettevõtjad ­Aime Vilu ja Kunnar Kiis, pagasina kaasas nii kogukonnaga ühise vankri vedamise kui turismi arendamise kogemus. Nende teotahet pärssis aga vaid aastaks sõlmi- tud rendileping, mida vallamajas aasta kaupa pikendati, kuni see 1. septembrist 2018 üles öeldi.

“Leping öeldi üles vallavanem Indrek Taltsi ajal, sain e-kirja ja kui põhjust küsisin, vastas ta suuliselt, et vald paneb postijaama müüki,” ütles Vilu, kes tegutseb nüüd Viljandimaal. “Arendamismõtteid oli meil palju, aga mis projektidest ja investeeringutest saab rääkida, kui lepingut pikendati aasta kaupa. Kui see üles öeldi, katkestasime kõik tegevused ning planeeritud ja väljahõigatud ürituse toetuse maksin tagasi.”

Märksõnad
Tagasi üles