P, 29.01.2023

Põlendmaal sündis talvine kuldnokarekord

Pärnu Postimees
Põlendmaal sündis talvine kuldnokarekord
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Talvel on kuldnokk puhkesulestikus ja üleni kaetud kollakasvalgete tähnidega. Tema kollane nokk on talvel hoopis must.
Talvel on kuldnokk puhkesulestikus ja üleni kaetud kollakasvalgete tähnidega. Tema kollane nokk on talvel hoopis must. Foto: Kalle Pihelgas/elurikkus.ee

Sooja sügise ja talve alguse tõttu ei rännanud kõik kuldnokad Lääne-Euroopasse tavalistele talvitusaladele. Jaanuaris nähti tänavust aasta lindu kõige arvukamalt Pärnumaal. Pakase saabudes on talvituvatest kuldnokkadest suur osa koondunud Paikre prügilasse.

Linnuvaatlejad Raivo Endrekson ja Arved Bauer loendasid 10. jaanuaril Surjus suurimas parves 800 kuldnokka. Kuid see Pärnumaa talvine kuldnokarekord on nüüd ületatud – näib, et pakase saabudes on talvitujatest suur osa koondunud Põlendmaale Paikre prügilasse. Just seal loendasid Endrekson ja Jaak Tammekänd sel kolmapäeval lausa 2000 kuldnokka. Võrdluseks: varasem arvukushinnang kogu Eestis talvituvate kuldnokkade kohta oligi vaid 200–2000 isendit.

Et saada teada, kui palju talvitub sel aastal Eestis kuldnokki, palub Eesti ornitoloogiaühing kõigil, kes mõnda kuldnokka või kuldnokasalka märkavad, sisestada oma vaatlusinfo andmehalduse keskkonda PlutoF või rakenduse Legulus kaudu, kust need jõuavad Eesti elurikkust koondavasse portaali eElurikkus. Vaatluse andmed võib saata ka Eesti ornitoloogiaühingusse e-posti aadressil margus.ots@eoy.ee.

Praegu kohtab kuldnokki seal, kus leidub neile sobivat toitu: peamiselt asulates ja prügimägedel. Talvel näeb kuldnokki lindude toidumajadeski, kus nad seemnete ja rasvaga maiustavad.

Märksõnad
Tagasi üles