Aivar Ruukel valiti aasta turismiedendajaks

Pärnu Postimees
Copy
Soomaa ettevõtja Aivar Ruukel pälvis turismiedendaja tiitli pikaajalise silmapaistva tegevuse eest, mis aasta lõpus päädis unikaalse Soomaa ühepuulootsiku ehk haabja kandmisega UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.
Soomaa ettevõtja Aivar Ruukel pälvis turismiedendaja tiitli pikaajalise silmapaistva tegevuse eest, mis aasta lõpus päädis unikaalse Soomaa ühepuulootsiku ehk haabja kandmisega UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja. Foto: Marko Saarm

Eesti turismi- ja reisifirmade liit (ETFL) kuulutas 2021. aasta turismiedendajaks Soomaa loodusturismi ettevõtja Aivar Ruukeli, kelle eestvõttel jõudis UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja Soomaa ühepuulootsik ehk haabjas.

ETFLi peasekretäri Merike Halliku sõnutsi pälvis Ruukel turismiedendaja tiitli pikaajalise silmapaistva tegevuse eest, mis aasta lõpus päädis unikaalse Soomaa ühepuulootsiku ehk haabja kandmisega UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja.

“Soomaa ei ole tuntud loodusturismipiirkond ainult Eestis, vaid on jõudnud ka maailmakaardile. Aivar Ruukel on haabjaõpitube, -seminare ja -ehituslaagreid korraldanud kümneid aastaid ning kindlasti annab kultuuripärandi nimekirja jõudmine sellele ajalooliselt kogukondlikule tegevusele populaarsust juurde nooremate põlvkondade seas,” ütles Hallik.

“See on väga oluline tunnustus. Selles mõttes, et see tuleb ettevõtjatelt ja selle tiitli väljaandja koondab kõiki Eesti turismi- ja reisifirmasid,” sõnas äsjase tunnustuse üle rõõmustanud Ruukel.

Aasta turismiedendaja selgitas, et tema enda ettevõtlus on olnud rohkem selline peost-suhu-toimetamine, elustiili osa. “Toidan enda pere ära ja võib-olla aitan mõnel kohalikul leiva lauale tuua,” kõneles ta. “Ega me nende kanuudega majanduslikus mõttes mingit imet tee.”

Loodusturismi arendaja ning ühepuulootsikupärandi tutvustaja on veerand sajandi jooksul olnud umbkaudu 15 haabja valmistamise juures ja jätkab lootsikute meisterdamist ilmade soojenedes tänavugi. Soomaal saab endiselt uudistada nii seda, kuidas puutüvest valmib lootsik, kui tahumisel ise käe külge panna. Või hoopis haabjaga jõel sõites kohalikku loodust nautida.

Ruukeli jutu järgi on pärast ühepuulootsiku UNESCO maailmapärandi nimekirja kandmist selle vastu huvi tundnud paljud välismaa ajakirjanikud, näiteks Jaapanist ja Suurbritanniast. “Üks põnev projekt susiseb meil taanlastega, kuid praegu on sellest veel natuke vara rääkida,” avaldas Ruukel.

Aasta turismiobjekti nimetuse pälvis tänavu meremuuseumi väljapanek Paksus Margareetas, andes oma uuendatud ekspositsioonidega eeskuju nii Eestis kui Euroopas. Halliku hinnangul on Paksu Margareeta väljapanek võimas, põnev, interaktiivne ja sobib eri vanuserühmadele.

Peale turismiedendaja ja -objekti tiitli andis ETFL esimest korda välja elutöö auhinna, mille pälvis Eesti üks pikaajalisemaid turismiettevõtjaid ja turismifirmade koostöö edendajaid Daisy Järva.

Tagasi üles