/nginx/o/2024/06/20/16166590t1h7263.jpg)
Kihnus hakkab lõpule jõudma pea 150 meetri pikkuse lainemurdja ehk kaitsemuuli ehitus, milleks mitme merereisiga veeti saarvalda 15 000 tonni kive.
Rajatise ehituse tellinud Saarte Liinide ASi taristuosakonna juhi Jalmar Jõksi sõnutsi pakub muul Kihnu sadamale kaitset nii põhja- kui idatuulte ja nendega kaasneva lainetuse eest. Laevade sildumis- ja seismistingimused peaksid olema peagi senisest paremad ja ohutumad.
Jõksi avaldas, et ehitustööde maksumus jääb käibemaksuta miljoni euro piiridesse. Niisiis läheb lainemurdja ehitus tegelikkuses maksma umbes 1,2 miljonit eurot. Ehitusöid kaasrahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist.
Kihnu sadamasse lainemurdja rajamiseks korraldatud riigihanke võitis Insenerehituse AS. Saarte Liinid sõlmisid ettevõttega töövõtulepingu tänavu aprillis, ehitusega alustati Jõksi sõnutsi juuni esimestel päevadel, kui mandrilt hakati lainemurdja kehandiks täitematerjali kohale vedama ja projekteeritud asukohta paigaldama.
Suured kivilastid laaditi Pärnu sadamas 74x24meetrisele pargasele. Kihnus tõsteti kivid ekskavaatoritega merre, kus need vees toimetanud ekskavaatoriga vastu võeti ja paika sätiti.
Meritsi päratuid koormaid vedanud ettevõtte Baltic Barges juhatuse liikme Gert Liesmenti sõnutsi oli tegemist keerulise projektiga, kuna lainemurdja ehitati madalasse vette, kus nii suure pargasega manööverdada on äärmiselt keeruline. Samal ajal ei tohtinud tööd segada laevaliiklust.
Liesment selgitas, et nii suur pargas ise ei liigu, seda veavad puksiirid. Küllalt suurt puksiirlaeva, mis jaksaks seda liigutada, ei saanud nii madalas vees aga kasutada. Nii veeti kivikoormaid mitme väikese puksiirlaevaga.
Liesment rõõmustas, et ilmaga väga vedas ja see aitas märkimisväärselt kaasa sellele, et töö sai tehtud plaanitust varem.
Jõksi märkis, et ehkki lepingu järgi võiks peatöövõtja veel järgmisel aastalgi seda kaitsemuuli ehitada, plaanib ehitaja tööd lõpetada juba sel suvel. “Kogenud sadamarajatiste ehitamisele spetsialiseerunud töövõtjal sujuvad tööd plaanipäraselt ega ole põhjust kahelda, et nad seatud eesmärki ei saavuta,” teatas ta optimistlikult. Jõksi lisas, et tööde tellija on sellega mõistagi rahul, sest juba tänavu sügiseks saab Kihnu sadam senisest hoopis kaitstuma akvatooriumi.
Küllalt suurt puksiirlaeva, mis jaksaks pargast liigutada, ei saanud nii madalas vees aga kasutada. Nii veeti kivikoormaid mitme väikese puksiirlaevaga.
Jõksi selgitas, et Kihnu sadama lainemurdja rajamine on osa suuremast projektist: Saarte Liinid rajab või rekonstrueerib lainemurdjaid ja kaitsemuule ELi ühtekuuluvusfondi raha abil veel Ruhnu, Rohuküla ja Heltermaa sadamas.
1994. aastal asutatud Saarte Liinid on eraõiguslik äriühing, mille aktsiad kuuluvad täielikult Eesti riigile. Ettevõtte põhiülesanne on regionaalsete sadamate haldamine ja arendamine.
Pärnust saarvalda kive vedanud Baltic Barges tegeleb eri merendusalaste teenustega Eestis ja Skandinaavias. Mullu vedas ettevõte 7000 tonni killustikku, teetöömasinad ja ehitusmaterjali Ruhnu saarele, kus ehitati ümber lennuvälja lennurada, ruleerimistee, piirnevad ohutusalad ja drenaažisüsteem.