Inimesi oodatakse lõhkematerjalidest teada andma

Eno-Gerrit Link
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lõhkeained. Pilt on illustreeriv.
Lõhkeained. Pilt on illustreeriv. Foto: Toomas Huik.

Päästeamet, kaitsepolitsei ja prokuratuur alustavad kahenädalast kampaaniat "Teata lõhkematerjalist!", mille kestel saavad inimesed teatada nende valduses või neile teada olevast lõhkematerjalist.


16. märtsini kestva kampaania raames kutsuvad ametkonnad inimesi üles teatama lõhkematerjalist telefonil 112, et päästeameti demineerijad saaksid sellele järele tulla ja selle kahjutuks teha.



Lõhkeaine omamise eest sellest kampaania jooksul teatamise korral karistust ei järgne.



Kampaania eesmärk on ennetada ohtu inimeste elule ja tervisele ning tõkestada lõhkematerjalide ebaseaduslikku käitlemist, teatas päästeamet.



Päästeamet tuletab inimestele meelde, et lõhkekehad ja -ained võivad väga kergesti plahvatada ning plahvatuse risk on veelgi suurem, kui lõhkematerjali puudutada või lõhkekeha lahti monteerida. Kindlasti tuleks kampaania jooksul teatada lõhkematerjalist, mille asukoht on teada ja mis asub näiteks metsas, põllul, omanikuta hoones või maa-alal.



Eelmisel aastal toimus päästeameti demineerimiskeskuse andmetel 11 plahvatust, milles sai viga 12 inimest. Kõige traagilisem õnnetus toimus mullu Tartus, kus lõkkesse visatud õhutõrjemürsust sai vigastada neli poissi.



Möödunud aastal kõrvaldasid kaitsepolitsei töötajad käibelt 128 kilogrammi lõhkeainet, 626 eri kasutusotstarbega detonaatorit, 63 granaati, 76 miini ja mürsku, 25 meetrit detoneerivat nööri, 25 sütikut ja 4957 padrunit.



Päästeameti demineerimiskeskuse juhataja Arno Pugoneni sõnul näitab viimaste aastate statistika lahingumoona leidude suurt kasvu. Viimasel kahel aastal on demineerijad teinud kahjutuks ligi 10 000 lõhkekeha.



"Kolme viimase aasta jooksul on plahvatustes vigastatute arv kahjuks tõusujoones liikunud," lausus Pugonen.



Eelmise kampaania käigus teatasid inimesed lõhkematerjalist 134 korral, demineerijad korjasid kokku enam kui 60 kilogrammi lõhkeainet, sealhulgas 300 liitrit napalmi, 83 lõhkekeha, 1197 detonaatorit, 1150 meetrit detoneerivat nööri ja muid ohtlikke esemeid.



Päästeamet tuletab meelde, et võimaliku plahvatusohtliku eseme või aine leidmisel ei tohi seda puutuda. Leiust tuleb hoiatada läheduses viibijaid. Esimesel võimalusel tuleks leiust teatada telefonil 112.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles