Jürituled sõitsid Torist igasse ilmakaarde

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Toris Eesti sõjameeste mälestuskiriku altaritulest süütas oma laternas jüritule president Arnold Rüütelgi, teda aitavad peapiiskop Andres Põder ja Pärnu praost Enn Auksmann.
Toris Eesti sõjameeste mälestuskiriku altaritulest süütas oma laternas jüritule president Arnold Rüütelgi, teda aitavad peapiiskop Andres Põder ja Pärnu praost Enn Auksmann. Foto: Urmas Luik

Täna, jüripäeval, saadeti Torist Eesti sõjameeste mälestuskirikust tavakohaselt üle riigi laiali jürituled, kümnendat kevadet järjest toimunud üritusel süütas altaritulest oma laternas leegi Jüriöö pargi rajaja Jüri Uppin. 


“Minu kaasa võetud laternas jõuab tuli Jüriöö parki Sõjamäe hiide,” rääkis Uppin. “Pargis alustati väga tõsiste töödega, aga okupatsioon katkestas need. Kui me 15 aastat tagasi lõkkepuud kokku tassisime ja tahtsime seda traditsiooni uuesti alustada, tõid tule ratsamehed Tallinna raekojast. Aga sellest ajast, kui Tori kirikus altaril pandi põlema küünlad, käin alati tuld toomas siit.”



Üksteise järel läitsid õnnistatud altariküünla tulest oma laterna Tori ja Paikuse vallavanem, riigikogu liikmed Mark Soosaar ja Trivimi Velliste, president Arnold Rüütel ja Pärnu linnavolikogu nimel Väino Hallikmägi.



“Ülimalt oluline ja vajalik on mäletada oma rahva ajalugu ja teha seda kristliku maailma arusaamade ja mõistete kaudu,” ütles Rüütel.



Rüütli arvates jääb ühiskonnas sageli puudu sellest, et me ei tunnusta tegusid, mida meie esivanemad ja rahvas on teinud. “Nii et see on väga tänuväärne, et Toris on niisugune algatus ja niisugust toredat traditsiooni jätkatakse aastaid,” mainis Rüütel.



Eesti ajaloole, Jüriöö ülestõusule 1343. aastal kui vabadusvõitluse sümbolile pühendatud kõned hajusid jüripäeva vinges tuules, sest neid peeti kurjuse võitu sümboliseeriva ratsamonumendi juures. Soomepoiste pärimusühingu nimel rääkis seal Markus Anaja.  



Riigikogu liige, viitseadmiral reservis Tarmo Kõuts seisis, väike latern käes, kuulajate hulgas ja ütles, et tema läheb selle tulega Harjumaale Merenuka tallu. “Sinna tulevad vanad meremehed kokku ja mälestavad neid mehi, kes on jäänud merede rüppe ja kes on hukkunud Eesti eest,” ütles Kõuts, rõhutades tavade jätkamise vajadust.

Märksõnad

Tagasi üles