T, 3.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kohtuotsus: rentnik peab hotell Pärnu võtmed ja kahe aasta kasumi ära andma

Martin Laine
, reporter
Facebook
Comments
Hotell Pärnu
Hotell Pärnu Foto: Mailiis Ollino

Ringkonnakohus otsustas, et hotell Pärnus majandav Linden Hotell OÜ peab ära andma maja võtmed, kiipkaardid ja kõige tipuks viimaste aastatega teenitud kasumi, mis on ligemale 390 000 eurot.

Pärnu Postimees on varemgi kajastanud hotell Pärnu rajanud Ado Sepa ja Urmas Nisuma võitlust maineka majutusasutuse pärast.

Ajaleht kirjutas, et Sepa otsustas 2013. aastal koos perekonnaga hotelli üle võtta ja oskuslikult söödi äripartner Nisuma välja nii, et esialgu näis juriidiliselt kõik korrektne.

Kuigi nii Sepa kui Nisuma olid hotellihoone võrdsed omanikud ettevõttes Hotell Pärnu OÜ, visati Nisuma välja hotelli üürinud ettevõtte Pergo Hotels ASi juhatusest.

See tähendas, et Nisuma kaotas igasuguse õiguse hotelli majandamises kaasa rääkida, olgugi et ta oli selle kaasomanik. Pergo Hotels muutus mitteaktiivseks ning majutusasutuses hakkas tegutsema hoopis Sepa abikaasa ettevõttega Linden Hotell OÜ, millega Sepa ise hotellihoone kaasomanikuna üürilepingu sõlmis.

“Nüüd on olukord selline, et viimase kolme aasta jooksul olen hotell Pärnu omanikuna teeninud täpselt null eurot,” jagas Nisuma eelmisel aastal Pärnu Postimehele.

Sepa jälle selgitas käitumist sellega, et Nisuma käe all oli hotell kahjumis, aga pärast muudatusi on majutusasutusel vaid hästi läinud.

Nisuma pöördus hotelli tagasisaamiseks kohtusse kümmekonna hagiga. Järgnesid lugematud lahingud juristide vahel. Eksäripartnerite advokaadikulud on kasvanud tohutu suureks.

Sepa kasuks langesid pea kõik otsused, kuid 30. juunil sündis temale ja perekonnale šokeeriv ringkonnakohtu seisukoht.

Kohus leidis, et Linden Hotell OÜ peab kogu teenitud kasumi, kiipkaardid ja hotelli võtmed loovutama.

Täpsemalt leidsid kohtunikud, et Sepa ja Linden Hotell OÜ vahel sõlmitud üürileping on tühine, mistõttu tuleb valdused kahe nädala jooksul vabastada ning seetõttu on viimaste aastate tulugi tühine ja kuulub omanikule (Hotell Pärnu OÜ) tagastamisele.

Hotellihoone läheb otsuse jõustumise korral Hotell Pärnu OÜ tütarettevõttele Inari Holding OÜ, mille asutasid Nisuma lähikondsed sel kevadel. Nimelt õnnestus Nisumal tütarettevõte hoone omanikuks vormistada.

Sepale tuli teine elumuutev uudis 7. juulil Pärnu maakohtust, kus otsustati, et Sepa peab ka Hotell Pärnu OÜ juhatusest tagasi astuma.

Kohtuotsus on ligemale 50 lehekülge pikk, kuid lühidalt öeldes leidis maakohus, et Sepa tegi Hotell Pärnu OÜ-le kahjulikke otsuseid ega täitnud äriseadustiku järgi juhatuse liikme kohustusi.

Mainitud kohtuotsused on võimalik edasi kaevata, kuid kui need jõustuvad, jääb hoopis Sepa ilma pea igasugusest õigusest hotelliga seotud teemadel kaasa rääkida ning kontrolli saab Inari Holding.

Küsimusele, kas pärast otsuste jõustumist jäetakse ühtlasi Sepa edaspidisest kasumist ilma, vastas Nisumad kohtus esindav vandeadvokaat Tambet Laasik eitavalt.

“Sepat täiesti kõrvale jätta ei saa,” selgitas Laasik. Tema sõnade kohaselt laekus viimased neli aastat kogu kasum Sepa perekonnale, kuid pärast otsuste jõustumist jaotuks teenistus omanike vahel võrdselt. Olgugi et kohtuotsuse järgi kutsutaks äripartner Hotell Pärnu OÜ juhatusest tagasi, jääks ta ettevõtte kaasomanikuks.

Sepa pole aga endiselt nõus ajakirjanikule kommentaare jagama. Küll kinnitas ta, et kaebab mainitud kohtuotsused edasi. “See kõik on üks suur jama,” kostis ta vaid.

Laasik usub, et otsustega tuli vaidlusesse suur pööre. Ta selgitas, et see oli samas asjas juba seitsmes kohtulahend. Seega loodab ta, et riigikohus ei võta Sepa kaebust menetlusse. “On pigem ebatavaline, et sama asi jõuab kaks korda riigikohtu menetlusse,” arvas ta.

Siiski võib oletada, et tülli pööranud partnerite sõda hotell Pärnu pärast kestab kohtusaalides edasi veel aastaid.

Facebook
Comments
Tagasi üles