/nginx/o/2019/07/18/12378171t1hfa20.jpg)
Rahandusministeeriumi andmetel maksavad vanemad, kes on oma lapsed Pärnu linnas lasteaeda pannud, üle Eesti ära kõige suurema protsendi oma palgast.
Kui võrrelda pärnakate keskmiselt tuhandeeurost igakuist sissetulekut ja munitsipaallasteaedade kohatasu 56–70 eurot kuus, kulutavad linlased lasteaiale koguni kuni seitse protsenti oma palgast. “Selge, et vanemale on see kallis, kuid kõik sõltub sellest, millised on meie tegevuskulud,” kommenteeris Pärnu abilinnapea Marko Šorin. “Ega siis lasteaeda ei peeta üleval ainult vanemate osalustasust, linn maksab omalt poolt väga palju peale.”
Šorini sõnutsi ei ole lasteaiatasu pärast Pärnu Audru, Paikuse ja Tõstamaaga ühinemist tõstetud. Varem oli osalustasu seotud riigi alampalgaga, kuid nüüd tasud külmutati. “Koalitsioonilepingus on sees, et lasteaiatasud külmutatakse, ja sellest on siiamaani kinni peetud,” rõhutas abilinnapea.
Šorin selgitas, et lasteaia kohatasu kehtestamisel on volikogul kaks võimalust: kas siduda need riikliku alampalgamääraga, mis tähendab, et koos miinimumpalgaga tõuseb osalustasugi, või fikseerida see protsendiliselt või summaliselt.
Pärnu linnavalitsuse eelarve peaspetsialist Kirsti Toodu märkis, et rahandusministeerium on arvutamisel aluseks võtnud suurima osalustasu, mida omavalitsus küsida saab. Pärnu linna lasteaedades, kus on olemas ujula, küündib osalustasu 70 euroni. Selliseid lasteaedu on Pärnus kolm – lasteaed Pöialpoiss ning Mai ja Kastani lasteaed.
Koalitsioonilepingus on sees, et lasteaiatasud külmutatakse, ja sellest on siiamaani kinni peetud.
Marko Šorin
“Tõepoolest, ujumisperioodil on tasu suurem ja seda seetõttu, et nendel lastel on eraldi ujumisõpetaja,” sõnas Toodu. Ta täpsustas, et siis lisandub tasule basseiniga seotud ja ujumisvahendite kulugi. “Kõikidel teistel lastel on osalustasu 56 euro ringis. Kui suvisel ajal ujula ei tööta, siis maksavad kõik sama palju ja see protsent ei ole sugugi nii kõrge.”
Toodu lisab, et Pärnu linn ei oleks enam nii kõrgel kohal, kui samu andmeid analüüsida mitme aasta vältel. “Me teame, et keskmine sissetulek iga aastaga suureneb. Kui lasteaiatasu jääb samaks, siis tema osakaal keskmisest sissetulekust kogu aeg väheneb.”
Võrdluseks: tallinlased maksavad osalustasu veidi alla kuue protsendi keskmisest palgast. Kalliks peetakse ka Viljandi linna lasteaedu, kus ühelapselised pered maksavad koha eest kuni 70 eurot.
Üle Eesti tasuvad ühelapselised pered kohatasu keskmiselt 32 eurot kuus. Kahe lapsega peredes ulatub mõlema lapse kuutasu 54 euroni. Kolmandal lapsel puudub kohatasu 11 omavalitsuses, kaasa arvatud Pärnus.
Pärnu linnavalitsuse hallata on 18 lasteaeda. Valitsus aitab neid 300–420 euroga kuus, mis katab majanduskulu, personali töötasu, sotsiaalmaksu ja õppevahendite kulu. Linna seitsme erirühma toetamiseks kasutatakse maksumaksjate raha keskmiselt 542 eurot kuus.