P, 26.03.2023

Täna möödub 18 aastat metanoolitragöödiast Pärnumaal

Pärnu Postimees
Täna möödub 18 aastat metanoolitragöödiast Pärnumaal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna 18 aastat tagasi tabas Pärnumaad tragöödia, kui metanooli joomise tagajärjel suri või invaliidistus 111 inimest.

Kolm aastat tagasi kokku pandud videoülevaade sisaldab arhiivikaadreid ja -pilte, kommentaare jagavad tollaste sündmuste keerises olnud inimesed.

2001. aasta septembris mitu päeva Pärnu linnas ja maakonnas möllanud metanoolitragöödia, inimeste massiline mürgitamine metanoolist valmistatud salaviinagaga lõppes 68 inimese surma ja 43 invaliidistumisega, nende seas noori ja vanu, mehi ja naisi.

Kurbmäng sai alguse 6. septembril 2001, kui AS Baltfeti töötajad, 17aastane Deniss Pletškin ja 18aastane Robert Petrov varastasid Suigust samast ettevõttest kümme 200liitrist metanoolivaati. Varguse oli tellinud AS Maseko 34aastane laadija Sergei Maistrišin. Vaadid viidi väikebussiga Tahkuranna valda ja peideti Maistrišini vanematekoju. Hiljem asendas Petrov Baltfeti territooriumilt varastatud vaadid kümne tühja nõuga. Maistrišin müüs metanooli piirituse pähe Pärnu salaviinakaupmehele Aleksandr Sobolevile, kes maksis kauba eest 76 000 krooni.

9. septembri varahommikul sai Pärnu politseikorrapidaja teate, et Liiva tänava ühiselamus on 58aastane naine surnud. Varsti hakkas politseikorrapidajale laekuma teateid üha uutest hukkunutest ja mürgitatutest nii Pärnu linnas kui ka maakonnas.

11. septembril 2002 anti kohtu alla 18 inimest, kellest üheksat süüdistati surma põhjustamises ettevaatamatuse tõttu. Süüdistaja väitis, et Maistrišin teadis, et ta müüb just nimelt metanooli, kuigi mees ise eitas seda. 

27. jaanuaril 2003 langetas kohus otsuse, millega Sergei Maistrišinit karistati 5- ja Aleksandr Sobolevi 2,5aastase vanglakaristusega. Lühiajaline vanglakaristus mõisteti veel kuuele süüalusele.

2013. aastaks oli surnud, enamasti alkoholi tõttu, 26 algses metanoolitragöödias ellu jäänut.

Massimõrva süüdlased on oma karistused ära kandnud.

Märksõnad
Tagasi üles