N, 8.12.2022

Retroautode fännid pääsevad pärast koroonapausi hooaega avama

Eno-Gerrit Link
, veebilehe toimetaja
Retroautode fännid pääsevad pärast koroonapausi hooaega avama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänavu 50 aasta juubelit tähistava automargi Žiguli fännid avavad suvehooaja nõukogudeaegsete masinate paraadsõiduga Pärnust Pärnu-Jaagupisse.
Tänavu 50 aasta juubelit tähistava automargi Žiguli fännid avavad suvehooaja nõukogudeaegsete masinate paraadsõiduga Pärnust Pärnu-Jaagupisse. Foto: Lilli Tölp

Ehkki koroonapaus on retroautode huviliste suvehooaja alguse ühissõitu edasi lükanud, kavatseb Lada Ride’i eestvedaja Martin Veltmann vanade autode omanikud ja tehnikahuvilised juuni alguses taas kokku kutsuda, et paraadsõiduga läbi Pärnumaa Halinga automuuseumi vurada.

Veltmanni jutu järgi on siitkandi uunikumiomanikud masinad juba välja ajanud ja esimesedki sõidudki teinud, kuid suvehooaja alguse ühine tähistamine on eriolukorra tõttu kehtinud piirangute tõttu lükkunud 6. juunile. Siis kogunetakse veidi enne keskpäeva Pärnus Port Arturi jõeäärses parklas, kust Sindi, Tori ja Kergu kaudu kulgetakse koos automuuseumi.

Korraldaja sõnade kohaselt sai valitud sai selline teekond, et oleks huvitav ja vahepeal saaks masinate tehnilise seisukorra Tori põrgu juures plaanitud vahepeatusel üle vaadata.

„Tavaliselt löövad esimeste pikemate sõitudega välja need vead, mis talvel seismisest tekkinud on,” seletas Veltmann. „Ühe lõiguna kulgeb marsruut Kergust Pärnu-Jaagupisse, kus käänuline tee paneb Itaalia inseneride konstrueeritud Ladade sportlikud võimed korralikult proovile.”

Veltmann pole arvet pidanud, kui palju huvilisi suvehooaega tervitama tuleb. Tema sõnutsi on paraadsõidule oodata nii kohalikke vanaautode entusiaste kui huvilisi kaugemaltki.

„Ma pole registreerimisega vaeva näinud. Tulevad need, kes saavad, et ei tekiks kohustust,” rääkis ta. „Eelmisel aastal tuli mitu inimest spetsiaalselt Tallinnast kohale ja mõni masin oli Lõuna-Eestistki. Kindlasti on huvilisi juurde tekkinud, aga täpne sõidukite arv ja mudelite nimekiri selgub ürituse päeval nagu meil tavaks. Kindlasti on paljud terve talve masinat putitanud ja sellele lausa uue värvikuue selga tõmmanud.”

Veltmann avaldas, et tema punavalge Žiguli on teinud piirangute lõdvenemise järel juba ühe pulmasõidu ja vuranud sünnipäeval. Kahe sõidu vahepeale mahtus auto mootori remont.

Lada Ride’i eestvedaja rääkis, et koroonaviiruse levikut tõkestavate piirangute tõttu pole ta suveks igaks juhuks suuri plaane teinud. Kui õnnestub, kavatsevad vanaautode huvilised võtta taas ette ühissõidu maanteemuuseumi, mis kutsus Lada Ride’i juulis külla, et tähistada Žiguli automargi 50 aasta juubelit.

„Mullu plaanitud Leetu minek võib tulla päevakorda augustis, et pikendada külma ja kõledat Eesti suve. Üks seltskond kutsus mind Venemaale Togliatti tehasse, aga piirid on kinni ja see sõit jääb sellel aastal kahjuks ära,” kõneles Veltmann.

Veltmann ütles, et 6. juunil on  Žigulide kõrvale rivvi oodatud kõigi ülejäänud markide nõukogudeaegsed sõidukid, aga viltu ei vaadata teistelegi retrosõidukitele.

Halingas, kuhu mõeldakse jõuda kahe tunniga, on kavas kõik autod grupipildiks üles rivistada. „Kui õnnestub, ootab meid muuseumis ka vahva giidituur,” lisas Veltmann.

Märksõnad
Tagasi üles