N, 8.12.2022

Video ja galerii ⟩ Pärnakad laulsid sinitaeva all Ukraina auks

Pärnakad laulsid sinitaeva all Ukraina auks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna hommikul, nagu igal meie iseseisvuspäevale järgnenud päeva hommikul, haarasin öökapilt telefoni, otsides teadet. Uudist, mis kinnitaks, et kõik on hästi. Kuidas möödus öö? Öö Ukrainas ja ukrainlastel.

Duši all šampoonipudelit haarates leian end mõttelt: “Mul on soe vesi. Ma olen kodus. Mul on süüa. Ma olen kaitstud.” Veel eile õhtul sattusin Youtube’is Metropolitani ooperimaja videole, kus lauljad Ukraina hümni esitasid ja mind selle žestiga pisarateni liigutasid.

Iga argipäeva saadab kirjeldamatu ärevus. Üks videoklipp tekitab külmavärinaid, teine viha, kolmas abitustunnet. Ma olen Eesti aja laps, sündinud 1993. aastal ja kasvanud üles vabaduses. Ent sirgunud teadmisega, et üks idapoolne naaber võib ühel päeval koputamata uksest siseneda. Olen sellele mõelnud.

Vabaduseiha ei küsi rahvust. Tunda headust, teise inimese sooja ja lahket kätt – see ületab piire.

Vabaduseiha ei küsi rahvust. Tunda headust, teise inimese sooja ja lahket kätt – see ületab piire. Paljudel meist on tahtmine aidata. Aga kuidas? Kas me saame midagi päriselt teha?

Pärnu kultuurikorraldajad ja muusikud kutsusid kaaslinlased täna Iseseisvuse väljakule, et olla mures teineteise rüpes, jagamaks mõtteid ja sõnumeid ukrainlastele ning kogumaks raha Eesti Punasele Ristile. Andres Tölbi, Ants Välimäe ja Janek Kivi eestvõttel kaasati heategevuskontserdile trobikond siinseid loomeinimesi: The Boondocks, Sibyl Vane, Haidi, Andris Avamere, The Belka, Olavi Kõrre, puhkpillimängijate selts Saxon. Peale selle rõõmustasid sadu pealtvaatajaid Pärnu Ukraina seltsi Vitšisna prouad. Samalaadsed kontserdid toimusid Tallinnas, Tartus ja Viljandiski.

Ürituse algul rõhutati, et koos on nii eestlased, venelased kui ukrainlased ning tähtis on eristada vaenlasest sõpra. Päevajuht Kristo Kaljuvee sõnutsi on eestlased tänaseks Punase Risti kaudu korjanud üle kuue miljoni euro. Tänasel suvepealinna kogukonnakontserdil annetati niisamuti lahkesti, mõned juba teist ja kolmandat korda.

Pärnu linnapea Romek Kosenkranius kutsus ühinema Kaitseliiduga. Pärnu indie-bändi The Boondocksi solist ja kitarrist Villem Sarapuu innustas oma sõnavõtus just noori, kel abistamiseks rohkem aega ja energiat, panustama näiteks sorteerimiskeskuses vabatahtlikuna. Abilinnapea Irina Talviste, kelle vanaisa on ukrainlane ja vanaema venelane, kutsus kohalolijad üles praegust kokkuhoiutunnet säilitama. Sest ei tea, mis juhtub homme.

Ukraina seltsi naiste esinemise ajal märkasin pilvitus sinises taevas graatsilist valget kajakat kui rahusõnumit. Nagu ütles legendaarne The Belka oma laulude keskel Vennaskonda tsiteerides: “Maailma lõpus on kohvik, kus kunagi kohtume kõik.”

Märksõnad
Tagasi üles