Skip to footer
Saada vihje

Pildid Romud risustavad linnapilti ja ohustavad keskkonda

Pärnus Mai piirkonnas on juba aastaid seisnud ühele äriühingule kuuluv auto (esiplaanil), mis kasutust ei leia.

Pärnus Mai piirkonnas on juba aastaid seisnud ühele äriühingule kuuluv auto, mis kasutust ei leia. Ehkki Pärnu linnavalitsuse töötajad on palunud sõiduki omanikul masin ära viia, pole seda seniajani tehtud.

See on vaid üks näide paljudest. “Üldistades võib öelda, et igas Pärnu keskuslinna osas on mõni selline auto,” märkis Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist Anu Villmann.

Autoromud on ennekõike esteetiline probleem: pikalt kasutuseta seisnud masinad lagunevad ja muutuvad rüüsteobjektiks. Peale selle takistavad need heakorratöid, võtavad ära väärtuslikku ruumi ja hõivavad parkimiskohti.

Pärnu linnamajanduse osakonnale on teada antud mitmest sõidukist, mille puhul võib arvata, et need ei ole enam ammu kasutuses. Kui selline auto ei takista teetöid ega tänavate hooldamist ja seisab lubatud kohas, ei saa linna korraldusel lasta masinat teisaldada. Villmann tõdes, et sõiduki teisaldamine viimane tarvitusele võetav abinõu. Viimastel aastatel pole sedagi ette tulnud.

Ehkki Pärnu linnavalitsuse töötajad on palunud sõiduki omanikul masin ära viia, pole seda seniajani tehtud.

Kui linnavalitsus saab teate pikka aega seisnud autost, fikseerivad ametnikud olukorra kohapeal fotodega ja võtavad ühendust mootorsõiduki omanikuga, selgitamaks talle selle äraviimise variante. Üldjuhul on omanikud koostööaltid ja viivad masina minema. Mõnel harval juhul ei anna omanikku tuvastada, kuna autol pole enam numbrimärke.

Põhjusi, miks jäävad kasutult seisvad autod linnaruumi, on mitu. Näiteks võib Villmanni sõnutsi olla tegu pärimisküsimusega, kus auto omanik on surnud ja pärimisprotsess veel pooleli. Ent on ka neid, kes ei näe selles probleemi, et nende masin juba mitmendat aastat linnapildis ühe koha peal seisab.

Peale linnapildi risustamise seavad romud ohtu keskkonna.

Peale linna risustamise on romud ohuks keskkonnalegi, mistõttu peaksid sellised sõidukid jõudma jäätmekäitlusse.

Keskkonnaministeerium korraldab koostöös Eesti autolammutuse liidu ja vanametalli kokkuostjatega sügiseti üle-eestilist romusõidukite kogumise kampaaniat, kus autoomanikud saavad tellida oma vana, kasutuna seisvale sõiduvahendi tasuta veo. Romukampaania käigus ära antud sõiduki kohta antakse omanikule vastav tõend.

Autoomanikud saavad ise samuti romust vabaneda, valides selleks jäätmekäitleja, kellel on lammutuseks keskkonnaluba.

Keskkonnalubadega töötlemiskojad suudavad iga romusõiduki taaskasutusse võtta.

Keskkonnalubadega töötlemiskojad suudavad iga romusõiduki taaskasutusse võtta. Näiteks saab romudest varuosi nagu uksed, tuled, peeglid ning neist on võimalik ka ringlusse võtta rehve ja metalle. Teisalt saab keskkonnale ohtlikud komponendid nagu õlifiltrid ja akud suunata õigesse käitluskohta.

Ebaseaduslikud lammutuskojad ei väljasta sõiduki omanikule lammutustõendit ega registreeri end sõiduki uue omanikuna liiklusregistris. Nii jääb heas usus müüdud või äraantud sõiduk vana omaniku nimele. Kasutuselt kõrvaldatud sõiduk kustutatakse aga registrist ainult lammutustõendi alusel.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles