K, 22.03.2023

Pärnumaalt pärit iduettevõtja pälvis aasta asutaja tiitli

Pärnu Postimees
Pärnumaalt pärit iduettevõtja pälvis aasta asutaja tiitli
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Timmu Tõke.
Timmu Tõke. Foto: Erik Tikan

Reede õhtul selgusid neljandat korda Eesti Startupi auhindade saajad. Aasta asutaja tiitli pälvis Pärnust pärit Timmu Tõke, kes asutas ülieduka iduettevõtte Ready Player Me.

Ready Player Me loob metaversumis kasutamiseks mõeldud virtuaalseid avatare. Pärnumaa juurtega Eesti iduettevõte on valdkonna vaieldamatu globaalne turuliider ning selle klientide seas on suured mänguarendajad, Warner Bros filmikompanii, aga ka näiteks Dior ja Adidas. 2022. aastal on Ready Player Me tehnoloogia abil maailmas loodud kuus miljonit avatari tuhandetes eri mängudes.

Startup Estonia andmetel tegutseb tänasel päeval Eestis 1445 iduettevõtet ning Eesti Startupi auhindade saajad kuulutati reedel välja kümnes kategoorias. Võitjad valiti välja ligemale 250 kandidaadi hulgast, keda esitasid kogukonna liikmed ise.  

Ready Player Me asutajatele andis aasta asutaja auhinna üle Eesti Vabariigi president Alar Karis, kes kutsus edukaid idufirmasid üles jagama oma õppetunde ja kogemusi teistega ning asutama uusi iduettevõtteid. Tema sõnutsi on Eesti hea koht, kus alustada ettevõtlusega ja kuhu tuua mujalt parimad eksperdid, kuid riigi suurus piirab kasvu. “Suuremahuliseks äritegevuseks tuleb seda teha kõikjal maailmas. Loodan, et üha rohkem inimesi mõistab, et iga Eestist välismaale tehtud investeering ei ole meie kaotatud investeering, vaid edulugu,” rääkis riigipea. “Mida paremini meie ettevõtted end välismaal sisse seavad ja mida tuntumad on nad maailmas, seda lihtsam on järgmistel jalg ukse vahele saada.”

Eesti investor, LIFT99 ja Pipedrive’i kaasasutaja Ragnar Sassi sõnade järgi valitsevad maailma majanduses muutuvad ja karmid ajad, kuid Eesti tehnoloogiaettevõtted on möödunud aastal vallutanud uusi tippe. ”Keeruline aeg annab tõuke uutele ärimudelitele ja innovatsioonile ning Eesti asutajatel on olemas kõik eeldused, et pöörata muutused enda kasuks: nad on kogenud, globaalse vaate ja haardega. Seda tõestavad ilmekalt ka tänavused võitjad, kes on oma valdkonnas vaieldamatud globaalsed liidrid ja suunanäitajad, kes on oma konkurentidest mitu sammu eespool,” märkis Sass.

Iduettevõtluse parimad:

Aasta asutaja – Timmu Tõke, Ready Player Me

Aasta välisasutaja – Avery Schrader, Modash

Aasta investor – Triin Hermann

Kiireim käibekasvataja – Comodule

Aasta panus – NAFO

Aasta uustulija – KOOS.io

Aasta erikategooria: haridustehnoloogia –  99math

Aasta erikategooria: süvatehnoloogia – Pactum

Aasta erikategooria: kaitsetööstus – Milrem Robotics

Aasta erikategooria: rohetehnoloogia – Comodule

Andmed: Startup Estonia

Eesti iduettevõtete jaoks kujunes 2022. aasta rekordiliseks kaasatud investeeringute ja käibenumbrite poolest. Mullu ületas idusektori käive kahe miljardi euro piiri ning kaasanud investeeringute maht kasvas enam kui kolmandiku võrra 1,3 miljardi euroni.

Möödunud aastal sai Eesti kaks uut ükssarvikut. Maagilise miljardi dollari piiri ületasid Veriff ja Glia ning tänaseks on eestlaste arvel kümme ükssarvikut. Seda on elaniku kohta rohkem kui kuskil mujal Euroopas.  

Eesti Startupi auhindade saajad valis välja 235 iduettevõtjast koosnev žürii. IFT99 ja Eesti asutajate seltsi eestvedamisel jagati Eesti Startupi auhindu tänavu neljandat korda. 

Märksõnad
Tagasi üles