Pärnu teenetemärgi saab 15 inimest

Pärnu Postimees
Copy
Pärnu linna teenetemärk antakse tänavu 15 inimesele.
Pärnu linna teenetemärk antakse tänavu 15 inimesele. Foto: Urmas Luik

Pärnu linnavolikogu otsustas anda linna teenetemärgi 15 inimesele, kellel on silmapaistvaid teeneid Pärnu linna ees.

Linnavalitsuse arhitektile-planeerijale Reeda Aganile antakse teenetemärk pikaajalise panuse eest Pärnu linna planeerimisse ja arengusse. Agan on Pärnu omavalitsuses töötanud üle 45 aasta, osaledes mitme olulise planeeringu koostamise juures alguses tehnikuna ja hiljem planeerijana. Ta on äärmiselt kohusetruu ja laia silmaringiga, märgates isegi asju, mida esmapilgul ei märkagi. Agani tähelepanelikkus ja korrektsus on suur väärtus, mida ta on rakendanud pika aja vältel Pärnu linna arengusse.

Kalvi Almoseni tunnustatakse pühendunud panuse eest Eesti sisejulgeoleku arengusse ja eestvedamisse ning igakülgse abivalmiduse ja pikaajalise koostöö eest Paikuse osavalla ja Pärnu linnaga.
Kalvi Almoseni tunnustatakse pühendunud panuse eest Eesti sisejulgeoleku arengusse ja eestvedamisse ning igakülgse abivalmiduse ja pikaajalise koostöö eest Paikuse osavalla ja Pärnu linnaga. Foto: Mailiis Ollino

Politseiametnik Kalvi Almoseni tunnustatakse pühendunud panuse eest Eesti sisejulgeoleku arengusse ja eestvedamisse ning igakülgse abivalmiduse ja pikaajalise koostöö eest Paikuse osavalla ja Pärnu linnaga. Almosen alustas politseiametnikuna tööd 1992. aastal sisekaitse operatiivrügemendis ning on töötanud politsei erinevates struktuuriüksustes ja regioonides, olles aastatel 2017–2022 sisekaitseakadeemia politsei- ja piirivalvekolledži direktor. Tundes hästi eri politseivaldkondi, oskas ta seista kolledži eest, saades õppetöö korraldamisega hakkama nii keerulisemal kui lihtsamal ajal. Oma avatud olekuga astus ta suure sammu Paikuse kogukonna ning politsei- ja piirivalvekolledži omavahelise viljaka koostöö edendamiseks.

Rääma põhikooli õpetaja ja endine õppealajuhataja Marika Kruk pälvib teenetemärgi kauaaegse ja suure pühendumusega tehtud töö eest Pärnu linna haridusvaldkonnas ja õppejuhina Rääma põhikoolis. Ta töötas kuni eelmise aasta sügiseni 31 aastat Rääma kooli õppealajuhatajana, jätkates nüüd vene keele õpetajana. Kruki iseloomustab tohutu kannatlikkus ja empaatiavõime, ta üritab alati inimestest aru saada ja neid aidata. Kannatlikkus, millega ta kolleegidega suhtleb, nad ära kuulab ja probleeme lahendab, on lihtsalt imekspandav.

Jaak Kändu tunnustatakse silmapaistva ja pikaajalise laste ja noorte kultuuri- ja huvihariduse edendamise eest Pärnus.
Jaak Kändu tunnustatakse silmapaistva ja pikaajalise laste ja noorte kultuuri- ja huvihariduse edendamise eest Pärnus. Foto: Erakogu

Kultuuriürituste korraldajat Jaak Kändu tunnustatakse silmapaistva ja pikaajalise laste ja noorte kultuuri- ja huvihariduse edendamise eest Pärnus. Ta on üle 20 aasta korraldanud koolinoortele mõeldud Gulliveri mälumängu ja korraldab kord kuus mälumänge täiskasvanutele. Känd on armastatud jutuvestja ja raamatute ettelugeja koolides, lasteaedades, noortekeskustes, raamatukogudes ja hooldekodudes. Ta on korraldanud lastefestivale, luulefestivali “Luuleprõmm” ja teisi üritusi, juhtinud maleringe ja olnud kohaliku bridžiklubi eestvedaja.

Paikuse kooli füüsikaõpetajale Aare Külaotsale annetatakse teenetemärk pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel.
Paikuse kooli füüsikaõpetajale Aare Külaotsale annetatakse teenetemärk pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel. Foto: Urmas Luik

Paikuse kooli füüsikaõpetajale Aare Külaotsale annetatakse teenetemärk pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel. Külaots on aastaid olnud Paikuse kooli direktor ja füüsikaõpetaja. Tänu tema tegevusele on kool omandanud hea maine, läbi aastate on õpilased saavutanud aineolümpiaadidel, konkurssidel ja võistlustel märkimisväärseid tulemusi. Külaots on noorusliku hingelaadiga, koostab õppetarkvara, tantsib folkloorirühmas Kullero, osaleb maleturniiridel, armastab reisida ja lugeda. Nii tema kui kool ei toimeta üksnes omaette, vaid tihedates sidemetes kohaliku kogukonnaga.

Andres Mathiesen (vasakul) on andnud suure panuse mootorrattakultuuri arendamisse, mootorratturite kogukonnas on hinnatud üritusteks Eesti mootorrattahooaja avamine ja lõpetamine Pärnus.
Andres Mathiesen (vasakul) on andnud suure panuse mootorrattakultuuri arendamisse, mootorratturite kogukonnas on hinnatud üritusteks Eesti mootorrattahooaja avamine ja lõpetamine Pärnus. Foto: Mailiis Ollino

Andres Mathiesen pälvib teenetemärgi pikaajalise panuse eest Pärnu turismi- ja meelelahutussektorisse. Aleksandri pubi ja külalistemaja on aastate jooksul olnud majakaks Pärnu külalistele nii Eestist kui välismaalt, pakkudes meelelahutust lugematute üritustega. Mathiesen on andnud suure panuse mootorrattakultuuri arendamisse, mootorratturite kogukonnas on hinnatud üritusteks Eesti mootorrattahooaja avamine ja lõpetamine Pärnus.

Pärnu kunstide kooli õppejuhti, koorijuhti ja muusikaõpetajat Evelin Meid tunnustatakse teenetemärgiga hindamatu panuse eest kultuuri- ja hariduselu edendamisel Pärnumaal.
Pärnu kunstide kooli õppejuhti, koorijuhti ja muusikaõpetajat Evelin Meid tunnustatakse teenetemärgiga hindamatu panuse eest kultuuri- ja hariduselu edendamisel Pärnumaal. Foto: Mailiis Ollino

Pärnu kunstide kooli õppejuhti, koorijuhti ja muusikaõpetajat Evelin Meid tunnustatakse teenetemärgiga hindamatu panuse eest kultuuri- ja hariduselu edendamisel Pärnumaal. Mei on aastast 1993 Pärnu Mihkel Lüdigi nimelise meeskoori dirigent ja aastast 2002 kunstide maja poistekoori dirigent. Tema juhatatavad koorid on võitnud auhindu eri konkurssidel, ta on korraldanud Pärnumaa poistelaulu ja poistekooride eelvoore, olnud eri ürituste üld- ja kunstiline juht ja 20 aastat maakonna 7.–9. klassi viktoriini korraldaja. Peale eeltoodu on Mei Pärnumaa muusikaõpetajate liidu ainesektsiooni esimees ja aastast 1995 Eesti muusikaõpetajate liidu volikogu liige. Oma väsimatu energiaga on ta olnud eeskuju ja innustaja sadadele lauljatele ja õpilastele.

Jalgpallurile ja treenerile Karl Palatule antakse teenetemärk noorte liikumisharrastuse propageerimise, Pärnu jalgpalli arendamise ja Baltikumi suurima noorte jalgpalliturniiri korraldamise eest.
Jalgpallurile ja treenerile Karl Palatule antakse teenetemärk noorte liikumisharrastuse propageerimise, Pärnu jalgpalli arendamise ja Baltikumi suurima noorte jalgpalliturniiri korraldamise eest. Foto: Madis Sinivee

Jalgpallurile ja treenerile Karl Palatule antakse teenetemärk noorte liikumisharrastuse propageerimise, Pärnu jalgpalli arendamise ja Baltikumi suurima noorte jalgpalliturniiri korraldamise eest. Palatu on jalgpalliklubi Vaprus tegevjuht ja Pärnu Summer Cupi peakorraldaja. Eesti üks suuremaid jalgpalliturniire toob vutiväljakule tuhandeid noori, eelmisel aastal osales sellel ligemale 2000 noort. Pärnu Summer Cup on linna suurim laste ja perede spordifestival ja tänu sellele turniirile on Pärnu palju tuntust juurde saanud.

Võrkpallitreener Helju Sutt saab teenetemärgi hindamatu panuse eest Pärnu ja kogu Eesti võrkpallielu viimisel rahvusvahelisele tipptasemele.
Võrkpallitreener Helju Sutt saab teenetemärgi hindamatu panuse eest Pärnu ja kogu Eesti võrkpallielu viimisel rahvusvahelisele tipptasemele. Foto: Mailiis Ollino/pärnu Pm

Võrkpallitreener Helju Sutt saab teenetemärgi hindamatu panuse eest Pärnu ja kogu Eesti võrkpallielu viimisel rahvusvahelisele tipptasemele. Sutt alustas võrkpallitreeninguid 1956. aastal Pärnu spordiklubis Bernhard Lõhmuse õpilasena, ta on olnud kolmel korral Eesti meister ja kolmel korral Eesti karikavõitja. Sutt on juhendanud mitu korda Eesti meistriks tulnud Pärnu naiskonda ja olnud Eesti koondise üks treeneritest. Tema käe all on treeninud mitu õpilast, kes on tänasel Eesti võrkpallimaastikul tuntud  tipptasemel sportlaste, kohtunike ja treeneritena. Helju Sutt on ise tunnistanud, et ta on rahul, et tema tööd jätkavad tema õpilased Andrei Ojamets, Raul Reiter ja Kaisa Kirikal ning Eesti üks tuntumaid kohtunikke Mehis Merilaine.

Jõõpre kooli direktor Mati Sutt pälvib teenetemärgi pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel.
Jõõpre kooli direktor Mati Sutt pälvib teenetemärgi pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel. Foto: Mailiis Ollino

Jõõpre kooli direktor Mati Sutt pälvib teenetemärgi pühendunud ja aktiivse tegevuse eest kogukondliku elu edendamisel. Sutt on Jõõpre koolis töötanud 1982. aastast, õpetades aastate jooksul kunstiõpetust, tööõpetust ja ajalugu ning olles 1996. aastast kooli direktor. 1993. aastal taaselustas ta Pärnumaa õpilasmaleva töörühmad, 2001. aastal alustati Jõõpre vana põhikooli baasil Pärnumaa koolimuuseumi rajamist. Sutt on aktiivne külaelu edendaja ja kultuuripärandi säilitaja ning osalenud aktiivselt Audru vallavolikogu ja Pärnu linnavolikogu töös. Oma mõistva suhtumisega on ta pälvinud õpilaste, kolleegide, lapsevanemate ja elanike lugupidamise.

Tervisespordi edendajat Sirje Soovikut on vabatahtlikuna kogukonna hüvanguks panustanud palju.
Tervisespordi edendajat Sirje Soovikut on vabatahtlikuna kogukonna hüvanguks panustanud palju. Foto: Urmas Luik

Tervisespordi edendajat Sirje Soovikut tunnustatakse teenetemärgiga terviseliikumise ja rahvaspordi pikaajalise arendamise ja vabatahtlikuna kogukonna hüvanguks panustamise eest. Soovik on pärnakate seas tuntud tervisespordi entusiastina ning kepikõnni maaletooja ja propageerijana. Ta on korraldanud ja juhatanud eri liikumisharrastuse sündmusi igas eas harrastajatele kogu Eestis. Peale tervisespordi arendamise on Soovik väga tegus vabatahtlik, aidates inimesi nii Punases Ristis kui pakkudes seltsi üksi elavatele eakatele.

Lennukettamängijale Kristin Tattarile antakse teenetemärk silmapaistvate saavutuste eest tippspordis ja discgolf’i edendamise eest.
Lennukettamängijale Kristin Tattarile antakse teenetemärk silmapaistvate saavutuste eest tippspordis ja discgolf’i edendamise eest. Foto: Disc Golf Pro Tour

Lennukettamängijale Kristin Tattarile antakse teenetemärk silmapaistvate saavutuste eest tippspordis ja discgolf’i edendamise eest. Tattar on Pärnu linna esindav tipptasemel kettagolfar, kes võitis 2022. aastal USAs toimunud maailmameistrivõistlustel kuldmedali. Koos maailmameistri tiitliga võitis pärnulanna mullu kaheksa tippturniiri, muuhulgas Disc golf Pro Touri etapid. Tattaril on olulisi teeneid lennukettaspordi edendamisel, spordialast on saanud Pärnu linna ja Eesti spordi üks kaubamärke.

Õpetaja ja vabatahtlik kogukonda panustaja Tõnu Tõniste saab teenetemärgi Raeküla linnaosa hariduselu järjepidevuse kandmise ja kogukonna arengusse panustamise eest. Tõnu Tõniste on koos abikaasa Riita Tõnistega aastakümneid töötanud selle nimel, et Raeküla hariduselu oleks järjepidev. Olles 1991. aastal valminud koolihoones keskkooliks kasvanud Raeküla keskkooli esimene direktor, kujundas ta sellest haridusasutuse, mida kõrgelt hindavad nii temaaegsed õpilased kui kogukonna liikmed. Samuti on Tõniste pikaajaline Raeküla spordiseltsi eestvedaja ja panustab Raeküla seltsi liikmena võimalikult palju vabatahtlikku tegevusse, seda nii sündmuste korraldamise meeskonna liikmena kui ka näiteks eri ülelinnalistes ümarlaudades, planeerimisalastes aruteludes jne.

Aktsiaseltsi Pärnu Vesi juhataja Leho Võrk pälvib teenetemärgi ettevõtte eduka juhtimise ja muutmise eest nüüdisaegse juhtimis- ja teeninduskultuuriga efektiivselt toimivaks ettevõtteks.
Aktsiaseltsi Pärnu Vesi juhataja Leho Võrk pälvib teenetemärgi ettevõtte eduka juhtimise ja muutmise eest nüüdisaegse juhtimis- ja teeninduskultuuriga efektiivselt toimivaks ettevõtteks. Foto: Ants Liigus

Aktsiaseltsi Pärnu Vesi juhataja Leho Võrk pälvib teenetemärgi ettevõtte eduka juhtimise ja muutmise eest nüüdisaegse juhtimis- ja teeninduskultuuriga efektiivselt toimivaks ettevõtteks. Võrk on vee-ettevõtluses töötanud üle 30 aasta, olles alates 2013. aastast Pärnu Vee juhataja. Ta juhib ettevõtet pühendunult, on oma valdkonna suur asjatundja, väga täpne, korrektne ja töökas. Ettevõtte eesmärkide seadmisel kaasab Võrk võimalikult paljusid töötajaid, arvestab nende ettepanekutega ja innustab inimesi. Ta on ka Lions-klubi Pärnu liige ja oli aastatel 2020–-2021 selle president.

Pärnu Kuninga tänava põhikooli õppealajuhatajat Liina Õmblust tunnustatakse teenetemärgiga kaasava hariduse süsteemse teaduspõhise elluviimise, eripedagoogika arendamise ja spetsialistide koolitamise eest. Õmblus töötab koolis 2000. aastast eripedagoogina ja 2005. aastast direktori asetäitjana õppekasvatustöö alal. Ta on väga suure töövõimega mitmekülgne juht, kes väärtustab õppijakeskset õppimist ja õpetamist. Õmblus on paljude koostöövõrgustike sisuline juht ja eestvedaja ning kaasava hariduse arendaja. Ta on pikaajaline Tartu ülikooli eripedagoogika osakonna praktikajuhendaja, haridus- ja teadusministeeriumi piirkondlike arengupäevade üks lektoritest, HARNO lihtsustatud õppekava arenduse töörühma liige, vabariiklik eripedagoogide kutsekomisjoni liige ja üleriigilise haridusstrateegia 2035 töörühma liige. Alates 2019. aastast töötab Õmblus Tartu ülikooli eripedagoogika osakonna magistrantide lektori ja magistrieksami komisjoni liikmena, olles ühtlasi Pärnumaa kutsehariduskeskuse lektor.

Teenetemärgid antakse üle Pärnu päeval, 1. aprillil Pärnu Kuninga tänava põhikoolis.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles