Skip to footer
Saada vihje

Galerii Jäätisebussi meenutav ratastel hambakliinik täitis lasteaia elevusega

Reedel parkis Pärnus Metsa tänaval Pöialpoisi lasteaia õuel iseäralik veok, mille tagaosas asuvat läikivat metalltreppi pidi mudilased nelja kaupa sisse-välja käisid. Eesti esimeses mobiilses hambakliinikus ehk hambabussis kontrolliti kõikide "pöialpoiste" suuhügieeni. Tegemist oli eribussi esimese visiidiga Pärnusse.


Pöialpoisi lasteaia direktor Kadi Männik oli silmanähtavalt elevil, kui rääkis eile saadud kirjast, milles laste suutervise ennetusele keskendunud hambakliiniku visiiti pakuti. "Vastasin kohe jah, et oleme valmis nad vastu võtma," lausus kiirelt reageerinud Männik.

Pöialpoisi lasteaia direktori Kadi Männiku arvates oli hambabussi visiidi pakkumine nii hea, et sellest ei saanud keelduda.

Pool päeva kestnud vastuvõtul töötas kahes kabinetis samal ajal kaks hambaarstitiimi, kes peale kikude seisukorra ülevaatamise ja vajadusel puhastamise rääkisid pisikestele patientidele suutervisestki. Põnnid said hambaid pesta roosal pantril ja ette näidata, kuidas enda omi pesevad.

Männiku sõnutsi oli lasteaias kohal 58 mudilast, kellest vaid üks, unine sõimelaps keeldus hambabussi toolile minemast. "Üks ema ütles, et tema laps pole kunagi suud lahti teinud, siin ta jooksis ise tooli. Ta ei tunnetanud, et see on "see" koht," vahendas Männik lapsevanemalt saadud tagasisidet.

Hambabussi saabudes rivistusid lasteaialapsed aknale erilist autot imetlema.

Ühes kabinetis parasjagu last välja juhatanud hambaarst Ilja-Ülo Nukka muigas, et tema on naljamees. "Lastega peab nalja tegema, muidu ei saa," tõsines mees ja täpsustas, et valdavalt vurab buss ringi Harjumaa koolide ja lasteaedade vahet.

"Tavaliselt koolid kutsuvad meid ise külla. Käime üle Eesti, aga Pärnumaale jõudsime esimest korda," tõdes Nukka, kelle sõnutsi käidi neljapäeval Jõesuus Tori hooldekodu elanike hambaid kontrollimas.

"Vaatame üle ja kontrollime. Kui hügieen on halb, siis puhastame. Pöialpoisi laste hügieen on okei, Eesti keskmisest kõrgem. Paljud olid täitsa terved, üksikud vajavad ravi," kiitis Nukka, kelle jutu järgi saavad haridusasutuste töötajate suudki soovi korral üle vaadatud.

Lastele siin meeldib: nad vaatavad oodates telekast multikaid, valmistuvad rahulikult ja näevad, et midagi karta ei ole.

Ilja-Ülo Nukka, hambabussi hambaarst


Bussis jagatakse lastele kleepse ja tooli istujale pannakse lõbusad prillid ette. Tohtri kogemuse põhjal on lastel hambabussis tore ja kartjaid on väga vähe. "See on esimeseks hambaarsti külastuseks ideaalne koht. Lastele siin meeldib: nad vaatavad oodates telekast multikaid, valmistuvad rahulikult ja näevad, et midagi karta ei ole," rääkis Nukka ja tõdes, et profülaktikaks on buss väga lahe projekt, kuna paljud lapsed üle Eesti, isegi kuueaastased, ei ole kunagi hambaarsti juures käinud. "Siin saavad lapsevanemad teada, et võiks juba minna. Me suuname neid. Muidu nad arvavadki, et kõik on korras. Kus me käime juba teist korda, on kohe näha, et olukord on läinud paremaks."

Ratastel hambakliiniku töötajad on lapsesõbralikuks teenindamiseks kogemusi kogunud üle kahe aasta.

Tohtri juttu kinnitasid kõrvuti telekat vaadates äsja kontrollist tulnud seitsmesed Maksim ja Nojus.

"Toolis oli tore. Ma väiksena kartsin, ma ei tea isegi miks," avaldas Maksim.

"Mulle meeldib, et bussis saab multikaid vaadata," täiendas heledapäine Nojus. 

Hambabuss on Eestis ainulaadne ja tuleb sinna, kuhu kutsutakse.

Osaühingule Parodontalia kuuluv nüüdisaegne hambabuss on pärit Taanist ja vurab Eestis ringi kolmandat aastat. Tervisekassa rahastatava eribussi profülaktilised visiidid on osa riiklikust terviseprogrammist. Patsientide andmed kantakse terviseportaali, kust näiteks lapsevanemad saavad teada, kui võsukese hambad vajavad ravi.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles