Möödunud laupäeval said JJ-Streeti tantsukooli Pärnu treenerid Janeli Kunnberg ja Rene Koitjärv Tartus Raatuse koolis Eesti tänavatantsijate liidu tänavusel viimasel karikaetapil kulla kaela. Kunnberg on sel kuul Eesti eest korduvalt võistelnud välismaalgi, naastes hiljuti Leedust hõbemedaliga.
VIDEO ⟩ Pärnu tänavatantsutreenerid noppisid karikaetapil medaleid
Tartus selgitati võitjad kümnes kategoorias. Selgusid parimad püstistes tänavatantsudes (hiphop, house, locking, popping ja dancehall) ja breiktantsus. Võistlesid nii lapsed, juuniorid kui täiskasvanud.
Tänavatantsuvõistlused põhinevad üldjuhul improvisatsioonil, nii ka Tartu etapil. See tähendab, et tantsija ei tea, mis muusikat tema etteaste ajal mängitakse ja kava sünnib kohapeal, vastavalt muusikale.
Pärnus sel sügisel õpetamisega alustanud Rene Koitjärv saavutas esikoha popping’us. See tehniline ja robotlik tantsustiil põhineb lihaste kiirel pingutusel ja lõdvestusel, mis tekitab kehas järsu löögi. Tantsuga luuakse tihti illusioone, matkides näiteks laineid, ellu ärganud nukku, kaaluta olekut Kuul või robotit. Kõike seda saavad tema käe all õppida Pärnu tantsuhuvilisedki.
Peale popping’u võib Pärnus õppida house’i ja hiphopi stiile, seda Janeli Kunnbergi juhtimisel. Kunnberg võidutses karikaetapil house-kategoorias, millega tõi Pärnusse teisegi esikoha.
House kui tantsustiil sündis 1980ndatel Chicagos ja New Yorgis kõrvuti house-muusika väljakujunemisega. See tantsustiil on õhuline ja kerge, koosneb peamiselt lainelisest kehatööst ehk jacking’ust, kiirest jalgade tööst ehk footwork’ist ja maad ligi tantsitavatest elementidest. House on saanud mõjutusi Aafrika, Ladina-Ameerika ja Brasiilia tantsudest, selles leidub džässi, stepi, iluuisutamise ja capoeira elemente.
Kunnbergil on karikaetapi võidu kõrval sel kuul muidki saavutusi ette näidata.
Ülemöödunud nädalavahetusel väisati Eesti tänavatantsijate liidu algatusel üht Baltimaade suurimat ja mitmekesisemat tänavatantsuvõistlust Urban Essentials, mis toimub Leedu pealinnas Vilniuses. Janeli Kunnberg saavutas seal koos Ekaterina Mašinaga house-tantsustiili kategoorias teise koha.
Võistluskord nägi ette paarides mõõduvõttu. Tantsitakse küll ükshaaval, vaheldumisi vastaspaariga, kuid formaat annab võimaluse paarilisega ühisteks koreograafilisteks ehk varem harjutatud vahepaladeks ning koostöö ja ühine muusikatunnetus määravad ka paari tugevuse.
Vilniuses said tantsuhuvilised võistlemise kõrval osaleda tänavatantsuteemalistel aruteludel ja eri stiilide töötubades, mida juhendasid kogenud treenerid kaugemalt, näiteks Ameerikast, Saksamaalt, Itaaliast. Võistlusreisile sõitis kahekorruselise bussi jagu eestlasi, selline teekond võeti koos ette teist aastat järjest.
House-kategoorias võistles Leedus ligikaudu 20 paari. Peale eduka house’i-duo saavutas funk-stiilide esitajate seas teise koha Eesti popping’u-paar Annely Kõrvel ja Tauri Vosman. Funk-kategooriasse liigituvad peale popping’u ka locking ja waacking.
Võistlused on tantsijaid sel kuul viinud ka põhja poole, Rootsi. Novembri alguses toimus ühine väljasõit Malmösse, kus leidis aset üks lähiriikide suuremaid tänavatantsuvõistlusi Hip-Hop Weekend. Ka Rootsis tantsiti 2 vs. 2 ehk paarides, sealgi oli Kunnberg paaris Mašinaga ja üheskoos jõuti house-kategoorias esikaheksasse, kus tuli vastu minna stiili sünnilinnast Chicagost tulnud tantsijatele.