Kikepera metsaühistu tegi Pärnumaa metsaühistutele ettepaneku alustada ühinemisläbirääkimisi, et luua maakonnas oma huvide eest seisev, teenuseid ja tuge pakkuv tugev organisatsioon.
Kikepera metsaühistu tegi teistele ettepaneku liituda
Erametsanduse Pärnumaa tugiisik ja Kikepera metsaühistu juhatuse liige Kadri-Aija Viik põhjendas ühinemisettepanekut sellega, et seitse Pärnumaal tegutsevat metsaühistut on küll kõik edukad, kuid koos tegutsedes suudaksid nad pakkuda metsaomanikele senisest rohkem ja kvaliteetsemat teenust.
Metsaühistute juhid tegutsevad seni valdavalt vabatahtlikult, kuid tugev organisatsioon suudaks endale palgata tööjõudu ja liikmete huve märksa jõulisemalt esindada.
Metsaühistu liikmete arvu suurendamine on metsamajanduse arengukava üks eelissuundi.
Toetuse tingimus
Kikepera metsaühistu ettepaneku taustale jääb keskkonnaministri 11. veebruari 2009 määrus number 11 ja erametsanduse toetuse taotlemise, taotluste menetlemise ja maksmise kord, mille kohaselt käesoleval aastal saab oma tegevuseks (näiteks koolitused, metsamaterjali ühismüük, bürookulud) erametsakeskusest toetust taotleda vaid metsaühistu, millel on 120 liiget.
“Võimalik, et aasta jooksul liikmete arv suureneb ja kaks–kolm metsaühistut Pärnumaal saavad toetust taotleda, aga järgmisel aastal saab toetust taotleda vaid see metsaühistu, millel on 200 liiget. See teadmine paneb juba küsima, kas maakonnas on keegi selleks valmis,” põhjendas Viik, miks just nüüd ühinemisüleskutsega välja tuldi.
Lähiajaks ehk 2015. aastaks peaks maakonnas toetuskõlblikusse metsaühistussse kuuluma 480 metsaomanikku.
Praegu tegutseb Pärnumaal seitse metsaühistut kokku 410 liikmega. Suurimad on Kikepera 123 ja Vändra metsaühistu 115 liikmega. Väikseim, seitsme liikmega Seenemetsa metsaühistu on alustanud liitumist Vändra metsaühistuga ja lõpetab tegevust. Vändra piirkonnas Mädara metsaühistul on 13 liiget, Halinga metsaseltsil on 46, Pärnumaa metsaomanike seltsil 89 ja Saarde erametsaühingul 17 liiget.
Ühistute erametsaomanikele kuulub 26 172,79 hektarit metsamaad, mis moodustab kogu maakonna erametsamaast kolmandiku ehk 33 protsenti.
Viigi sõnade kohaselt on enamik Pärnumaa metsaühistuid pisitasa liikmete arvu kasvatanud, kuid tänavu nõutud arvuni on jõudnud vaid Kikepera.
Tugevuse eelis
“Samal ajal suurenevad organisatsiooni juhtimiskulud ja nii ei piisa vabatahtlikust panusest ühistu juhtimisel ning paljude metsaühistute vahel on metsaomanikel keeruline valida, sest metsaühistute pakutavad teenused on mõneti sarnased, kuid ka erinevad,” märkis Viik.
Kikepera metsaühistu kutsus ühistuid liituma, sest ühinemisteema on olnud ammu jutuks tugiisiku korraldatud infopäevadel. Kogemuste pagasit on täiendatud põhjanaabrite juures Soomes, aga ka Norras ja Rootsis.
“Kõikjal on jõutud sama tõdemuseni, et ainult tugev organisatsioon on võimeline pakkuma kvaliteetset teenust ja metsaomanikke igati abistama,” rääkis Viik. “Näiteks 100 liikmega metsaühistul on puidu hindades üsna keeruline kaasa rääkida, 500 erametsaomaniku häält aga võetaks juba kuulda.”
Pärnumaa metsaomanike seltsi juhatuse liige Heino Ats ütles, et ühinemise vajadust on varem jutuks võetud ja tarvis on ühte tugevat katusorganisatsiooni. Sellist, mis seisaks nende erametsaomanike eest, kellel on viis–kuus või keskmiselt 12 hektarit metsamaad.
“Ühinemise vajadus on olemas, kuid tehniliselt on see ilmselt raske, kuigi mingil ajal on vaja hakata koos toimetama,” nentis Halinga metsaseltsi esindaja Toomas Härm.
Kikepera metsaühistu liige Tiit Kosenkranius mainis, et eeskuju annab näiteks Põlvamaa, kus maakonna peale tegutseb üks metsaühistu.
Kikepera metsaühistu ootab sel kesknädalal edastatud üleskutse peale arvamusi ja vastuseid tuleva nädala jooksul. Siis on Viigi jutu järgi plaanis korraldada ühistujuhtide kohtumine ja kavandada arengusuunad. Oma sõna peavad asja kohta ütlema ühistute üldkoosolekudki.
“Seepärast ei saa protsess olema kiire, aga kusagilt peab alustama,” tõdes Viik.
Pärnumaa metsaühistud
Ühistu nimi Liikmeid Metsamaa (hektarit)
Halinga metsaselts 46 821,08
Kikepera metsaühistu 123 3367,5
Pärnumaa erametsaomanike selts 89 2285,8
Saarde erametsaühing 17 10 622,68
Seenemetsa metsaühistu 7 366,27
Mädara metsaühistu 13 3127,41
Vändra metsaühistu 115 26 172,79
Andmed: erametsakeskus