Pärnu noortekogu – mis see on?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pärnu noortekogu üks eesmärk on korraldada noortele erinevaid üritusi. Mullu organiseeriti Pärnu õpilaste vahel paintball‘i-võistlus.
Pärnu noortekogu üks eesmärk on korraldada noortele erinevaid üritusi. Mullu organiseeriti Pärnu õpilaste vahel paintball‘i-võistlus. Foto: Ants Liigus

Pärnu linna noortekogu on volikogu tüüpi struktuuriüksus, mille eesmärk on muuta Pärnu noorte elu paremaks ja huvitavamaks. Noortekogu on jaotunud nelja komisjoni: majandus- ja sotsiaal-, spordi- ja kultuuri-, heakorra- ja planeerimis- ning hariduskomisjon.


Noortekogul on juhatus, kuhu kuuluvad esimees, aseesimees ja infojuht. 2009/2010. aasta juhatuse esimees on Andraš Tšitškan, aseesimees Mariliis Kaul ja infojuht Marleen Saat.



Noortekogus on vähemalt ühe liikmega esindatud kõik Pärnu üldhariduskoolid ja enamik noorteorganisatsioone.



2006. aasta alguses loodi Pärnu linnavolikogu juurde alaline noortekogu komisjon, mis arutab noori ja linnaelu puudutavaid teemasid ja teeb volikogule ettepanekuid noori puudutavates küsimustes. Pärnu linnavolikogu on oma noortekogu komisjoni poolest Eestis ainulaadne, sest üheski teises linnas noortekogul volikogus hääleõigust ei ole.



Millega tegeldakse?


Noortekogul on käsil mitu suurt projekti. Heakorra- ja planeerimiskomisjon ning majandus-ja sotsiaalkomisjon teevad omavahel tihedat koostööd, et paigutada igasse linna ootekojata bussipeatusesse sõidugraafikud.



Käesoleva õppeaasta jooksul teostub projekt, mille tulemusena saavad senisest rõõmsama väljanägemise kesklinna hallid prügikastid. Pärnu koolide õpilaste hulgas korraldatakse disainikonkurss põnevate mõtete leidmiseks. Sama projekti raames valmistatakse prügimajanduse infovoldikud.



Spordi- ja kultuurikomisjon korraldab tuleval kevadel ülelinnalise kooliolümpia, praegu kavandatakse 5.-9. klassidele linnaorienteerumist. Hariduskomisjon töötab välja kõiki Pärnu üldhariduskoole võrdlevat süsteemi (uuritakse õpilaste endi rahulolu, valikainete arvu, huviringe, kooli traditsioone), et tuua see heaks alternatiiviks eksamitulemuste pingeridadele. Selline võrdlev süsteem annab koolidest tunduvalt mitmekülgsema ülevaate.



Sel aastal korraldab hariduskomisjon Pärnu koolides ideekonkursi, mille eesmärk on teada saada, mida arvavad õpilased ise Pärnu haridusmaastikust, mida ja kuidas tuleks nende arvates muuta.



Tähtis roll on veel mitmel noortekogu liikmel linnavalitsuse komisjonides, kus vaadatakse läbi haridusprojekte, määratakse õpilaste preemiaid ja stipendiume ning otsustatakse Pärnu linna aasta noorsootöötaja nimetuse omistamine.



Õpetab organiseerima


Eelkõige motiveerib noortekogu oma liikmeid toredate ettevõtmiste, väljasõitude ja koolitustega. Eelmisel aastal käis noortekogu külas Tartu noortevolikogul, korraldas noortekogude kokkutuleku Pärnus, võttis osa Rootsis Södertäljes diskrimineerimist ja rassismi käsitlevast noorteprojektist ja tutvus Vaasas Soome koolisüsteemiga.



Mainimata ei saa jätta ühist jõululõunat. Samuti annab noortekogu liikmeks olemine suurepäraseid organiseerimiskogemusi, esinemisjulgust, eneseteostamisvõimalusi ja pealehakkamist. Peale pelle on noortekogu üks tore kokkuhoidev seltskond asjalikke noori, kes naudivad koos tegutsemist ja ühiseid ettevõtmisi.



Kui mõni aktiivne noor tahab noortekoguga liituda, tuleb tal võtta ühendust oma kooli või organisatsiooni praeguse noortekogu liikme või kooli juhtkonnaga. Liitumiseks tuleb täita avaldus, mille leiab leheküljelt noored.parnu.ee, ja saata see ühele juhatuse liikmeist, kelle andmed on samuti kättesaadavad sellel aadressil.



Avaldus näpus, võib tulla noortekogu avalikule üldistungilegi. Istungi täpse aja kohta saab infot juhatuselt. Liikmete vastuvõtu üle otsustab noortekogu istungi lihthäälteenamus.



Parim infoallikas on Pärnu noorte infoportaal noored.parnu.ee. Portaalis on üleval noortekogu liikmete kontaktandmed ning nad on nõus vastama küsimustele noortekogu ja oma komisjoni töö kohta.

Tagasi üles