/nginx/o/2018/12/04/11629479t1h1ab8.jpg)
Pärnu kui kuurortlinna sümboli – vana mudaravila eest algab paarikümne riigi lipu lehvides rongkäik, mille pea suundub sealt üle 300 erikeelse liikmega konverentsihotelli Strand. Avasõnad ütleb Eesti Vabariigi president, külalisi tervitab peaminister ja seejärel Pärnu linnapea.
Nii algab Euroopa suurima maaeluvõrgustiku LINC (Leader Inspired Network Community) ehk maakeeles Euroopa konverents, mis ühendab kogemuste vahetamise spordiürituste ja kulinaarsete oskuste näitamisega. Juubelihõngulise, 10. suurürituse ettevalmistus on alanud, sest aeg lendab ja 10. september pole varsti enam mägede taga. Mis ja kuidas, selgitasid Pärnu lahe partnerluskogu juhatuse esimees Mikk Pikkmets ja tegevjuht Mercedes Merimaa ning rohelise jõemaa koostöökogu juhatuse esimees Kalev Kaljuste ja tegevjuht Aino Viinapuu. Nende kahe mittetulundusühingu vahel poolitatud Pärnumaal edenevadki ettevõtmised, mis toetuvad Euroopa Komisjoni algatusele tugevdada maapiirkondade konkurentsivõimet.
Euroopa suurima maaeluvõrgustiku juubelikonverentsi õnnestumisele aitavad kaasa Läänemaa Kodukant ja Mulgimaa arenduskoda, sest külaliste õppereisid viivad Pärnu-, Lääne- ja Viljandimaale. Üleeuroopalisele üritusele panevad õla alla Eesti Leaderi liit, põllumajandusuuringute keskuse maaelu võrgustiku osakond, maaeluministeerium ja Pärnu linn.
Pärnu meer Romek Kosenkranius märkis, et foorumil osaleb linlasigi ja volikogult taotletakse üritustele toetust.
Novembri lõpus rääksid Pärnu kui sihtkoha võimalustest Viinis Austria arengu- ja turismiseminaril meie kahe Leader-tegevusrühma esindajad. Tulemus avaldus teadmises, et kolme päeva (10.–13. september 2019) mahuvad õppereisid kolme naabermaakonna maaettevõtjate juurde, osalejad veenduvad meie looduslikus mitmekesisuses ja kuulevad Leader-toetuse kasutamise edulugusid. Euroopa Liidust ja väljastpooltki (näiteks Gruusiast) siia sõitnud delegaadid jagavad nähtu-kuuldu muljeid ja arutlevad, mis nende arvates võiks olla teisiti või kuidas nemad on oma kodumaal toiminud.
/nginx/o/2018/12/04/11629481t1hd9b0.jpg)
“Meie eesmärk on näidata, mida oleme Leader-koostöös 12 aastaga korda saatnud,” selgitas Kalev Kaljuste, pidades silmas seda, et Eesti ühines Leaderiga 2006. aastal. “Septembri oleme valinud foorumi ajaks sellepärast, et siis on loodus värviline. Viime osalejad rappa, Soomaale. Ehk saavad nad seal mõne mammugi oma käega otse mättalt noppida.”
Mikk Pikkmets rääkis, et kuigi konverents on kolmepäevane, pakuvad võõrustajad välja neljandagi tegevuspäeva, mil jõuab Kihnu, Manijale, Vormsile. Muljepagasisse kogutu levib nii osalejate kaudu kaugemale.
Teisel päeval plaanivad vastuvõtjad üheksat õppereisi kolme maakonda, sest teema on maaturism ja maaettevõtlus rõhuasetusega Leader-meetme toetusrahaga valminud rajatistele. Õhtul kogunevad osalejad Klaara-Manni puhke- ja seminarikeskusesse, kus avatakse Euroopa buffet. Seal tutvustavad ja pakuvad osalejariikide esindused oma piirkonna rahvusroogi.
Kolmandal koosolemise päeval tehakse sporti ja juhtohjad haarab sportlik Aino Viinapuu.
“Kokku on pandud Tori põrgu triatlon ja Leaderi objektist objektini käimine. Kavatseme asukohta, Tori alevikku ja seda läbivat jõge, võimalikult palju ära kasutada, teha võistlusi vees, sillal, laskudes põrgusse,” selgitas Viinapuu.
Mercedes Merimaa jutu järgi töötavad kohalikud Leader-tegevusgrupid alt-üles-põhimõttel ehk kohalikud otsustavad, milliseid projekte ja ettevõtmisi nad oma piirkonnas toetavad. Eestis on 26 tegevusrühma. Euroopas kogukonnameetodil toimiv Leader kaasab kalanduse algatusgruppidega üle 3000 liikme.
Kokku on pandud Tori põrgu triatlon, kavatseme asukohta võimalikult palju kasutada, teeme võistlusi maal ja vees.
Aino Viinapuu
“Ulatusliku võrgustiku kaudu on Pärnumaal, aga ka Eestil 10. Euroopa maaelu konverentsil erakordne võimalus tutvustada ennast ja oma tegemisi Euroopa Liidust ja Gruusiast kohale sõitnutele ja kutsuda neid edaspidigi Eestit avastama,” rõhutas Merimaa.
Leader-programmi tegevusrühmade iga-aastase kokkusaamise mõtte käisid välja Saksamaa, Soome, Austria ja Eesti ning 2012. aastal toimus maaeluvõrgustiku konverents Tartus. Tänavu peeti see Soomes Raumas, kus osales üle 300 delegaadi 17st ELi riigist. Mitmeaastase ootamise järel, nagu mainis Merimaa, täitus Pärnumaa liidrite soov ja osalejate registreerimine algab veidi üle kuu aja pärast, 1. veebruaril.