Saates “Aktuaalne Pärnumaal” räägiti kolledžist, noortest ja korvpallist

Kalev Vilgats
, Pärnu Postimehe arvamustoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
"Aktuaalne Pärnumaal" saateski tuli juttu sel nädalal TÜ ja Pärnu linna vahel sõlmitud koostöölepingust.
"Aktuaalne Pärnumaal" saateski tuli juttu sel nädalal TÜ ja Pärnu linna vahel sõlmitud koostöölepingust. Foto: Mailiis Ollino / Pärnu Postimees

Pärnu Postimehe ja Tre Raadio ühissaates arutlesid nädala jooksul kõneainet pakkunud teemadel raadiost Regina Jaakson, lehest Lauri Habakuk ja Kalev Vilgats.

Kõigepealt tuli jutuks Tartu ülikooli ja Pärnu linna koostööleping. “Ajalooline leping kahtlemata,” tõdes Habakuk. Pärnu linn lubas toetada Pärnu kolledžit kuni 500 000 euroga aastas. Tänavune vajadus võib jääda 180 000 –200 000 euro ligi, kusjuures niisama suure summa panustab Tartu ülikool ja kokku läheb see lisaraha regionaalse kõrghariduse andmiseks.

“Vaim ja võim lõid käed,” lisas Vilgats ja uuris Habakukelt, ega meie ülikooli toimimissüsteem ole ajale jalgu jäänud, nii et suur sõltuvus ministeeriumist ei luba paindlikult reageerida turu vajadustele.

Habakuk arvas, et mõte liigub õiges suunas, sest riik annab ülikoolile suuna, turg vajab muud ning ole mees ja leia kuldne kesktee.

Ajakirjanikud leidsid, et üldiselt on teada abinõud, mida kolledž peaks rakendama: täienduskoolitus, moodulõpe, koostöö kutsehariduskeskusega. “Pärnumaal pole inimest, kes arvaks, et siia pole kõrgkooli vaja,” ütles Habakuk.

Ajakirjanike meelest on linn ja ülikool õigel teel ja miks ei peaks plaanid teostuma.

“Pärnumaa noored on vastavalt uuringule ettevõtlikud ja aktiivsed huvihariduses osalejad,” resümeeris Jaakson. “Tublid inimesed,” lisas Habakuk.

Uuringu kohaselt on Kihnus palju huvihariduse pakkujaid ja noorigi elab Pärnumaal Eesti keskmisest veidi enam. Seevastu Häädemeeste elanikest on 22,8 protsenti noored ja kohalik keskkool jätkab uuelgi õppeaastal keskkoolina.

“Noortel peab Häädemeestel olema, mida teha, samuti elatusvahendeid laste üleskasvatamiseks,” arvas Vilgats. Jaakson oletas, et võib-olla saab maaelu endale lubada selline noor pere, kus üks kaasadest teenib sageli raha mujal ja teine hoiab kodu.

Saatesolijatel jäi üle kahetseda, et keegi neist ei mahu enam noore kategooriasse, mis seaduse järgi on seitse kuni 26 eluaastat.

Pärnu Sadama korvpallimeeskonnal on võimalus tuua Eesti meistrivõistlustelt pronksmedal. “Oleks samuti ajalooline sündmus, sest taasiseseisvumise järel vähemalt pole Pärnu Eesti meistrivõistlustelt medalit toonud,” kommenteeris Habakuk, jagades kiitust treeneritele Mait Käbinile, Johan Kärbile ja Heiko Rannulale. “Just Rannulal on hea nina leida ja tuua kokku parimad mängijad,” tõdes Habakuk. Ajakirjanikud soovisid korvpallisõpradele pöidlad pihku.

“Aktuaalne Pärnumaal” on järelkuulatav Tre Raadio veebilehel.

Tagasi üles