Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Galerii: Pärnu Iseseisvuse väljak on aastapreemia kandidaat

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele kandideeris sel aastal 17 eriilmelist projekti. Viieliikmeline žürii on oma otsuse teinud ning valinud välja kaheksa nominenti ja neli preemiasaajat. 

Žürii koosseisu kuulusid maastikuarhitektid Martin Allik, Kristian Nigul ja Merle Karro-Kalberg, arhitekt Kaja Pae ja urbanist-linnaplaneerija Kristi Grišakov. 

“Tänavu on linna keskväljakute aasta. Need on valminud nii EV100 programmi “Hea avalik ruum” raames, kui ka linnade endi ettevõtmisel ja eestvedamisel, linnaelanikega koos kavandades ja valmis ehitades. Kvaliteetne elukeskkond, mitmekesine linnaelu ja õue kutsuv välisruum pole enam pelgalt sõnakõlksud, vaid reaalsuseks saanud teod. Eriti rõõmustav on see, et esiletõstmist vääriv maastikuarhitektuur ja välisruum pole koondunud ainult suurematesse linnadesse, väga palju esitati sel aastal just väikelinnade projekte,” iseloomustas seekordseid aastapreemiate nominente maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg. “Väljakute kõrval on tähtsad ka mänguväljakud, suured kandvad ideed, mälestusplatsid ja muud mälupaigad. On näha, et linnad tegelevad oma välisruumiga aina järjekindlamalt ja pikema plaani alusel.”

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2019 nominendid

  • “Balti paviljon”, Baltimaade ühine ekspositsioon Veneetsia XV arhitektuuribiennaalil 2016 aastal – kuraatorid Kārlis Berziņš (Läti), Jurga Daubaraitė (Leedu), Petras Išora (Leedu), Ona Lozuraitytė (Leedu), Niklāvs Paegle (Läti), Dagnija Smilga (Läti), Johan Tali (Eesti), Laila Zariņa (Läti) ja Jonas Žukauskas (Leedu)
  • Valga keskväljak – autorid Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping
  • Paide keskväljaku ruumieksperiment – arhitekt Elo Kiivet; kaasa töötasid Kalle Komissarov ja Kadri Kallaste; eestvedaja Maiko Keskküla; projektijuhid Kaspar Tammist ja Tiit Kanne
  • Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni mälestusväljak – maastikuarhitektid Terje Ong, Kerli Irbo ja Edgar Kaare; arhitekt Tõnu Laanemäe; skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof
  • Eesti kommunismiohvrite memoriaal – arhitektid Kalle Vellevoog ja Jaan Tiidemann; sisearhitekt Tiiu Truus; maastikuarhitekt Lidia Zarudnaja; skulptor Kirke Kangro
  • Pärnu Iseseisvuse väljak – arhitektid Jan Skolimowski, Andrus Mark ja Maie Raud
  • Põlva keskväljak – maastikuarhitekt Kaie Kuldkepp, arhitektid Helen Rebane ja Egon Metusala
  • Lääne tänav 11a mänguväljak Tartus – maastikuarhitektid Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu ja Juhan Teppart
Andmed: Eesti Maastikuarhitektide Liit

Preemiate võitjad tehakse teatavaks pidulikul arhitektuuripreemiate auhinnatseremoonial 6. detsembril Tartu Kammivabrikus. Auhinnatseremoonial tunnustab maastikuarhitektide liit ka parimaid tudengitöid.

Oktoobris avalikustatakse kõikide nominentide tööde galerii arhitektuuripreemiate ühisel kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee.

Pärnu Iseseisvuse väljak kandideerib Eesti maastikuarhitektide liidu aastapreemiale.   FOTO: Urmas Luik
Tagasi üles
Back