iDeal kampaania

Linlasi kutsutakse elustamiskoolitusele

Kolmes Pärnu kaubanduskeskuses avaneb 16. oktoobril võimalus osaleda elustamiskoolitusel.

FOTO: Mailiis Ollino

Ülehomme on Pärnumaa elanikel võimalus elustamist õppida: Pärnu haigla meedikud ja vabatahtlikud õpetavad soovijaid Pärnu Keskuses, Port Arturis ja Kaubamajakas.

Elustamiskoolitus toimub kõigis nimetatud kohtades 16–18.

Iga aasta oktoobris toimub üleeuroopaline elustamise vajalikkust propageeriv üritus “Sinu käed päästavad elu!”

“Kolmapäeval, 16. oktoobril on Pärnu haigla meedikud koos vabatahtlikega koolides, lasteaedades ja kaubanduskeskustes, andes huvilistele ülevaate nii äkksurma olemusest, abi kutsumisest ja kiirabi võimekusest, südamemassaažist kui elustamisseadme AED kasutamisest,” selgitas Pärnu haigla pressiesindaja Margit Suhhostavets. “Mannekeeni abil mängitakse läbi tüüpsituatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad äkksurma tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamine.”

Suhhostavetsi hinnangul võtab ühe inimese õpetamine koos praktikaga mannekeenil aega umbes viis minutit.

“Kogu maailmas on haiglaväliste südame äkksurmade korral keskseks probleemiks kõrvalseisjate oskamatus, julgus ja saamatus rakendada esmaseid elustamisvõtteid,” märkis haigla pressiesindaja.

Eestis sureb igal aastal südame äkksurma tõttu alla 1000 ja Euroopas umbes pool miljonit inimest.

Statistika näitab, et Eestis võetakse enne kiirabi tulekut elustamine ette 35 protsendil juhtudel ja ellu jääb iga kümnes abivajaja.

Riikides, kus elanike koolitamisele pööratakse pidevalt tähelepanu, rakendatakse südame elustamisvõtteid enne professionaalse abi kohalejõudmist 70 protsendil juhtudest ja ellu jääb iga viies abivajaja.

Koolitusi egiidi „Sinu käed päästavad elu“ all on Eestis tehtud 2013. aastast.

Tagasi üles