N, 2.02.2023

Lihula vaktsineerimistalgutel sai süsti õlga üle 170 inimese

Sirle Matt
, reporter
Lihula vaktsineerimistalgutel sai süsti õlga üle 170 inimese
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pool tundi pärast vaktsineerimise algust oli Lihula kultuurikeskusesse kogunenud hea hulk rahvast, kellest osa järjekorras ja osa juba süsti saanud.
Pool tundi pärast vaktsineerimise algust oli Lihula kultuurikeskusesse kogunenud hea hulk rahvast, kellest osa järjekorras ja osa juba süsti saanud. Foto: Jüri Looring

Veiko Siniroht on õigupoolest Raplamaa elanik, aga tuli justnimelt Lihulasse koroonaviiruse vastu süsti saama. Oma osa tulekus mängis meediast kuuldu, et inimeste huvi kaitsesüstimise vastu on vähenenud. Sinirohul ei olnud vaktsiinieelistust, aga Lihulas pakutud Jansseni plussiks nimetas ta üht annust. Süsti kibeduse üle raplamaalane ei kurtnud. “Süst nagu süst ikka,” kinnitas ta.

Eile kümme minutit enne vaktsineerimistalgute väljahõigatud algust oli Lihula kultuurikeskuses juba hea hulk inimesi sutsaka kätte saanud ja istus oma kohustuslikku veerandtundi õe järelevalve all. “Ega kellelgi rauamaitset suus ole?” kontrollis õde nende seisundit. Kellelgi ei olnud.

Kohale oli tulnud nii neid, kes enne olid aja digiloos kirja pannud, aga ka eksprompt tänavalt sisse astujaid, nagu rääkis Pärnu Tervise sanatooriumi immuniseerimise projektijuht Aivar Koppas. Ta vahendas kultuurikeskuse juhatajalt saadud infot, et viimastel päevadel oli telefon punane, kaitsepookimise vastu tundsid huvi kohalikud pensioniealised, kellel pole ligipääsu digiloo portaalile, et end seal järjekorda panna. “Oodata on, et kohalikke, just vanemaealisi, tuleb väljaspool järjekorda,” sõnas ta hommikul.

Koppas on täheldanud, et mugav asukoht toob inimesi vaktsineerima ja tihtipeale lastakse süst teha pikalt kaalumata.

Linnast väljas selliseid aktsioone tehes valitakse Koppase selgituse kohaselt vaktsiiniks ühte süsti nõudev Jansseni vaktsiin, sest võib-olla inimesed ei saa kuue nädala pärast taas kohale tulla. Ühekorravaktsiini eelistavad ka need, kes tahavad kiiresti vaktsineerimispassi kätte saada, et reisima minna.

Janar Smõtškov, kelle kodu jääb kultuurikeskusest vaid mõnesaja meetri kaugusele, tuli justnimelt põhjusel, et sügisel soovib reisile minna, hotellgi juba broneeritud.

Janar Smõtškovil ei olnud vaktsiinieelistust ja ta lasi end kodulinnas süstida, sest ei tahtnud vaktsineerimise pärast ekstra kuhugi sõita.
Janar Smõtškovil ei olnud vaktsiinieelistust ja ta lasi end kodulinnas süstida, sest ei tahtnud vaktsineerimise pärast ekstra kuhugi sõita. Foto: Jüri Looring

Vaktsiinid olid kaasas külmakastides, mis töötavad nagu ratastel külmkapid. Temperatuuri kontrollisid kaks andurit: kraadiklaasinäit pidi jääma kahe ja kaheksa vahele. Kindluse mõttes olid kaasas külmakehadki, juhuks kui elekter ära läheb.

Selline väljasõit ei nõua Koppase selgitust mööda pikka ettevalmistust ja asjade pakkimine pole aeganõudev, sest kogemus on olemas. Käidud on mitu korda vaktsineerimispäevadel Haapsalus ja Pärnus eri ettevõtetes.

Manustatavaid vaktsiine hoiti külmakastis, mille temperatuuri kontrollisid kaks andurit.
Manustatavaid vaktsiine hoiti külmakastis, mille temperatuuri kontrollisid kaks andurit. Foto: Jüri Looring

Lihulas kuulus Tervise vaktsineerimismeeskonda neli inimest. Peale Koppase kaks õde-vaktsineerijat ja administraator. Veel oli telefoni teel valmis peaarst, kel võimalus vaadata patsiendi varasemat haiguslugu, kui peaks tarvis minema.

Pärast vaktsineerimist on Tervise personalil tulnud ette, et süsti saanu minestab. Ja seda pigem närvipinge, palavuse või tühja kõhu tõttu. Korra tursusid vaktsineeritul keel ja neel ning hingamine jäi kinni. Olukord saadi siiski kontrolli alla.

Koppas on täheldanud, et mugav asukoht toob inimesi vaktsineerima ja tihtipeale lastakse süst teha pikalt kaalumata. “Sõidan mööda, tulen vaktsineerin ennast ära,” tõi ta näite.

Eile said Lihulas vaktsiinisüsti 172 inimest, kellest paarkümmend tulid eelregistreerimata. Süsti saanutest ei vajanud keegi suuremat abi, mõnele pakuti juua, sedagi kuumuse leevenduseks.

Märksõnad
Tagasi üles