Saada vihje

Koolides alanud kiirtestimisel anti positiivseid proove

Sütevaka humanitaargümnaasiumis tegid õpilased õpetajate juhendamisel kiirtesti ise ja edaspidi jätkavad nad testimist kodus.
Sütevaka humanitaargümnaasiumis tegid õpilased õpetajate juhendamisel kiirtesti ise ja edaspidi jätkavad nad testimist kodus. Foto: Sander Ilvest/Postimees

Koolivaheaeg on seljataga ja lastel algas taas õppetöö. Riik aga on teinud otsuse võtta koolides uue semestri algusega kasutusele koroonaviiruse kiirtestid, mis eile koolidesse jõudsid. Kontaktõppele jäänud koolides prooviti kiirtestid kohe ära.

Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi direktor Andres Laanemets kinnitas, et testid jõudsid eile koolipäeva alguseks kohale. Õpetajad tegid ise testid läbi ja esimeses tunnis juhendasid juba õpilasi. “Kõik tegid, kõik sujus, mingisuguseid probleeme ei tekkinud,” sõnas Laanemets.

Vahetult enne, pühapäeval oli koolijuhataja saatnud lapsevanematele kirja, et saada teada, kas nad on nõus oma alaealise lapse sellisel moel testimisega. “Ma olen vanematele väga tänulik, sest nad vastasid ühe pühapäeva jooksul, nõnda et meil on siin ­lapsi 400 ringis. Me ei saanud vastust ainult kuuelt vanemalt,” ütles Laanemets. Lisades, et vaid viie lapse vanemad ei lubanud oma last testida ja osa neist põhjendas, et laps on äsja koroonat põdenud. Test võib säärasel juhul anda valepositiivse vastuse.

Meil on siin lapsi 400 ringis ja me ei saanud vastust ainult kuuelt vanemalt.

Andres Laanemets, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi direktor

Sütevakas tehtud sadadest testidest oli positiivseid kolm. “See on ühtepidi hea: näitab, et test ikkagi toimib ja toob välja need positiivsed. Need lapsed läksid rahulikult koju ja perearst suunab nad PCR-testile,” ütles ­direktor. Lisades, et testimine annab neile kindluse jätkata rahu­likult õppetööd.

Nüüd, kui test korra koolis koos läbi tehtud ja lastel asi selge, kontrollivad nad end kodus. Protseduur tuleb läbi teha hommikuti esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel.

Sütevaka otsustas vastupidiselt linna­valitsusele hoida kooli avatuna. Erakool järgib riiklikku poliitikat ja üldist viiruselevikut. “Jälgime olukorda ja kui peaks minema kriitiliseks mõnes klassis või koolis tervikuna, on distantsõpe lahendusena olemas,” sõnas Laanemets.

Testimiskord

Haridusministeeriumist ­koolidele saadetud testide puhul on tegemist nina­sõõrme eesosast võetava prooviga, mis annab tule­muse 15 minutiga. Kui kool soovi avaldab, on võimalik saada ka kurguloputuse teel tehtavaid kiirteste.

Positiivse vastuse saanud õpilane läheb koju ja vanem broneerib perearsti kaudu PCR-testimise aja.

Esimesel kahel nädalal ­testivad õpilased end kolm korda nädalas, sealhulgas vaktsineeritud ja läbipõdenud, edaspidise testimis­korralduse vaatab valitsus üle olukorra järgi.

Otsus jääda kon­taktõppele on pälvinud emadelt-isadelt positiivset tagasisidet. “Väga erinevate vanuseastmete lapsevanemad olid tänulikud ja samuti kooli nõukogu, kus sai ­seda otsust kooskõlastatud ja kuhu kuuluvad nii õpilaste esindajad kui vanemad. Sealt ei tulnud ühtegi vastuhäält. See andis mulle kindlust otsustamisel,” ütles Laanemets.

Vändra gümnaasiumis võeti samuti eile kiirtestid kasutusele. Seal alustati testimist klassikaupa kooli aulas. Seal oli võimalik lapsi hajutada. Abiks olid sotsiaalpedagoog ja õppejuht kooliõe juhendusel. “Otsustasime õpetajatelt selle koormuse ära võtta,” selgitas direktor Marget Privits.

Testimise ajakulu oli aga tohutu: koolipere alustas protseduuriga kell kaheksa hommikul ja lõpetas neli tundi hiljem, lõuna ajal. Kontrollida tuli 18 klassitäit õpilasi. “Meil on üle 300 õpilase ja muidugi on ka puudujaid, nii et praegu testisime 250 kõige rohkem,” avaldas Privits.

Sütevaka koolis selgus kiirtestidega 3 COVID-positiivset, Vändra gümnaasiumis 4.

Koolijuhi andmeil ilmnes testide põhjal neli COVID-positiivset, kes valdavalt olid väiksemad lapsed. Haigustunnuseid neil polnud.

Enne läbisid testijad Zoomi vahendusel põgusa, terviseameti kokku pandud koolituse. “Need õppevideod on kõigile kättesaadavad – õpetajatele, aga ka kõikidele lastevanematele, kui nad soovivad vaadata. See ei ole midagi keerulist,” ütles Privits.

Pärnu Rääma põhikooli direktor Elmo Joa kinnitas, et kool on testid kätte saanud, kuid kõik õpilased on praegu distantsõppel ja testid jäävad laste naasmist ­ootama. Ta möönis, et ei tea veel, kuidas protseduuri korraldada, kuid see arutatakse õpetajatega läbi.

Joale tundub suure hulga erisuguste õpilastega testimist korraldada keeruline. “Seda on võimalik teha, aga mulle ei meeldi see absoluutselt,” tunnistas ta. Pealegi leidub lapsevanemaid, kes on testimise vastu ja saadavad koolile seetõttu kirju.

“Me võtame päev või nädal korraga, näiteks täna (eile, toim) hommiku poole sai korraldatud toidupakkide jagamist ja oli muidki ülesandeid. Tavapärase direktoritööga ei ole enam ammu tegemist,” tõdes Joa.

Kommentaarid
Vaba aeg
Tagasi üles