T, 21.03.2023

Pärnu kontserdimaja juht pälvis Poola riigilt Maria žaboo

Pärnu Postimees
Pärnu kontserdimaja juht pälvis Poola riigilt Maria žaboo
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnu kontserdimaja juht Marika Pärk pälvis Poola saatkonnalt kümnenda Maria žaboo.
Pärnu kontserdimaja juht Marika Pärk pälvis Poola saatkonnalt kümnenda Maria žaboo. Foto: ANTS LIIGUS/PRNPM/EMF

Tänuks pikaaegse koostöö edendamise eest Poola muusikamaailma esindajatega ning Poola heliloomingu ja kunsti tutvustamise eest Eestis kinkis Poola Vabariigi Tallinna suursaatkond Eesti Kontserdi Pärnu kontserdimaja juhile Marika Pärgile sümboolse auhinna, Maria žaboo.

Auhinna asutas Poola Vabariigi Tallinna suursaatkond 2018. aastal, mil möödus 100 aastat Eesti ja Poola taasiseseisvumisest. Sellega tõstetakse esile naisi, kes erilise pühendumusega kannavad hoolt Eesti-Poola suhete arendamise eest ning propageerivad Maria Kruszewska-Laidoneri eeskujul Poola kultuuri ja pärandit Eestis.

Eesmärk on autasustada 100 žabooga 100 väljapaistavat naist, Poola asja eest seisjaid Eestis. Žaboo on valmistanud Haapsalu pitsikuduja Liivi Russe, kes taaslõi žaboo koe ja kuju Maria ja Johan Laidoneri arhiivifoto järgi.

Žabood on signeeritud. Esimene žaboo anti Eesti iseseisvumise 100. aastapäeva puhul üle president Kersti Kaljulaidile. Laureaatide hulgas on Narva rahvusvahelise Chopini konkursi kauaaegsed korraldajad Galina Moldon ja Tatjana Gontšarova, rahvusarhiivi ja sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumis olevate Maria fotode näituse kuraator Kristi Leps, Rakvere kultuurikeskuse direktor Eve Alte, Läänemaa raamatukoguhoidjad Krista Kumberg ja Kersti Brant, naiskodukaitsja Tiina Leesik ja Haapsalu linnuse kunagine direktor Kaire Tooming.

Žaboo on valmistanud Haapsalu pitsikuduja Liivi Russe, kes taaslõi selle koe ja kuju Maria ja Johan Laidoneri arhiivifoto järgi.
Žaboo on valmistanud Haapsalu pitsikuduja Liivi Russe, kes taaslõi selle koe ja kuju Maria ja Johan Laidoneri arhiivifoto järgi. Foto: Eesti Kontsert

Kümnenda žaboo 100st sai Poola Vabariigi suursaadiku Grzegorz Kozłowski otsusega Pärnu kontserdimaja direktor Marika Pärk. Olulisemad tema veetud Poola kultuuri tutvustavad sündmused on olnud Poola ooperile pühendatud Pärnu ooperipäevad aastatel 2005, 2014 ja 2022 ning kontserdid Henryk Mikołaj Górecki ja Krzysztof Penderecki heliloominguga. Tänavu detsembris korraldab Eesti Kontsert Pärnu kontserdimajas Marcin Masecki “Eesti sümfoonia” maailma esiettekande, et tähistada Poola ja Eesti diplomaatiliste suhete 100. ja Pärnu kontserdimaja 20. aastapäeva.

“Olen ääretult tänulik märkamise ja selle kõrge tunnustuse eest. On suur au kuuluda selliste väärikate naiste hulka,” lausus Marika Pärk tunnustusest kuuldes.

Maria Kruszewska-Laidoner (1888–1978) oli Poola aadlidaam, kindral Johan Laidoneri abikaasa, erudiit ja pianist, kes enne esimese maailmasõja puhkemist täitis Eestis ka esileedi rolli. Maria andis tooni sõdadevahelise Eesti kultuuri- ja salongielule. Ta oli ka moetrendide juurutaja. Elegantsust, head kööki ja korras majapidamist võttis ta kui korra rajamist iseseisvas Eesti riigis ning seejärel kui võitlust okupandiga. Tema riietuse lahutamatuks osaks olid žabood. Okupatsiooniaastatel hoidis ta ülal Eesti rahva vabaduspüüdlusi, hoolitsedes oma riietuse iga detaili eest: valge žaboo rõhutas rõivaste sinist ja musta värvi, mis andsid kokku Eesti riigilipu värvid.

Märksõnad
Tagasi üles