Kilingi-Nõmme keskväljak ja mitu teist sealset paika saavad peagi uue ilme. Arhitektuurivõistluse võitis büroo Stuudio Tallinn OÜ ideekavandiga “Teerist” (autor Villem Tomiste).
Pildid ⟩ Selgus Kilingi-Nõmme linnakeskuse uus ilme
Saarde vallavolikogu esimehe Eiko Tammisti sõnutsi korraldati võistlus vallaelanikke kaasates ja lähteülesandesse said kohalike ootused seeläbi selgelt kirja. Esitatud ideekavandite hulgast parimaid valida oli raske, kuid mitte võimatu.
“Võidutööd eristas teistest väga julge ja uuenduslik linnaruum. Samal ajal jäi töö kompaktseks, koondades kogu võistlusala üheks tervikuks. Võidutöö tekitas tunde, et sellises linnas ma tahangi elada,” kommenteeris Tammist.
Tammisti sõnade järgi toob uus keskus oma uute tegevusvõimalustega inimesed loodetavasti kodudest rohkem välja, mis rahvatervise seisukohalt on ainult positiivne. Peale selle rahustab uus linnaruum liiklust, muutes elukeskkonna turvalisemaks. “Linn muutub turistidele atraktiivsemaks, mis omakorda elavdab majandust. Kõike eelmainitut arvestades jääb Kilingi-Nõmme siiski väikseks aedlinnaks, kus on hea suureks kasvada ja vanaduspõlve veeta,” lisas ta.
Võidutöös on keskväljak kavandatud kesklinna pargi ja bussijaama vahelisele alale teede ristumispunkti ning on üks lüli linna peatänavast. Turu ja Laada tänava vaheline Pärnu maantee lõik tõstetakse kõnnitee tasandile. Peatänav teeb väljakul väikse jõnksu, et rahustada liiklust. Tee nihutamine võimaldab rajada ka suurema ja nüansseerituma valgusküllase väljaku.
Võidutöös pakutud peatänava ehk Pärnu tänava telje nihutamine on žürii liikme ja programmi “Hea avalik ruum” juhi Kalle Vellevoogi meelest tugev ja julge idee, mis sobib hästi kesklinna. “Liikluse rahustamise seisukohast on “Teerist” üks parimaid töid ja L-kujuline keskväljak mõjub sümpaatselt,” lausus ta.
Keskpargi teerajad korrastatakse ja haljastust mitmekesistatakse ning teedevõrku arendatakse edasi. Teerada Oja tänavale muudetakse, et külaliselgi oleks lihtsam järve äärde jõuda. Suunanäitajaks on keskväljakult lähtuv valgustuslahendus. Pargi keskossa rajatakse väikse lilleaasaga plats.
Samuti on keskväljak liigendatud eri miljöödeks ja sündmuste ehk tegevusala jaotub kolmeks. Pärnu maantee teljel asuvale platsile tuleb linnagalerii igal aastal vahetuvate näitustega. Kolmnurksed stendid on liigutatavad, et suursündmuste ajaks või talvel näiteks uisuplatsi rajamiseks need eemale viia. Põhja suunas sirutub turuplats, mille lääneservas võiks paikneda pikk laud, mida kasutada turuleti või pidupäeval kogukonda siduva söögilauana.
Platsi õhtupäikese küljel asuvad väikesed lehtlad, kust jälgida linnamelu justkui privaatse terrassiga loožist. Väljaku kagunurka on kavandatud istumistrepistik ja selle ette sile plats, millelt vaadata laululaval toimuvat. Kõigi keskväljakuga külgnevate ärihoonete esisele on samuti välja pakutud avarad terrassid.
Turuplatsi põhjatippu, kus kohtuvad pikk laud ja lehtlate tänav, on plaanitud purskkaev.
Arhitektuurivõistluse preemiafond oli kokku 25 000 eurot
I preemia (9000 eurot) läks “Teeristi” autorile Villem Tomistele arhitektuuribüroost Stuudio Tallinn OÜ.
II preemia (7000 eurot) sai ideekavandi “Metsaline” eest arhitektuuribüroo Nikita Atikin OÜ, autorid Eva Kedelauk, Kristel Niisuke ja Kristiina Way.
III preemia (5000 eurot) pälvis ideekavandi “Kuldseen” eest arhitektuuribüroo KA Arhitektid OÜ, autor Erkki Annama.
Andmed: Saarde vallavalitsus ja Eesti arhitektide liit