Tuul lõõtsub, rannas pekslevad lained, vesi kipub siin-seal oma sängist välja.
Pärnu Postimees tegi fotokaameraga ringkäigu sügiseses suvepealinnas.
Täna tõusis Pärnus merevee tase üle meetri Amsterdami nullist kõrgemale ja seetõttu jäid madalamad kohad vee alla. Näiteks oli Jaansoni rajal vesi mitmes kohas tunginud kergliiklusteeni ja Rannapargis Estonia mälestusmärgini. Pärnu keskranna elevandikujuline liumägi oli aga lainete meelevallas.
/nginx/o/2023/10/12/15650752t1hf55e.jpg)
Sademerohked ja tuulised ilmad on tõstnud ka mitmes Pärnumaa jões veetaseme kõrgele. Näiteks täna keskpäeval ulatus Sauga jõel asuvas Nurme hüdromeetriajaamas veetase 172 ja Audru jõel 157 sentimeetrit üle graafiku nulli.
/nginx/o/2023/10/12/15650764t1hb742.jpg)
Matkajuht Aivar Ruukel ütles eile Sakalas avaldatud artiklis, et Riisa silla veemõõdujaama andmete kohaselt oli vesi kolmapäeva hommikul 160 sentimeetrit suvisest madalseisust kõrgemal ning viienda aastaaja piirist sellega üle.
Ruukli ütlemist mööda ei ole sügisene üleujutus midagi enneolematut, veetase on vahel ka kõrgemale kerkinud, aga viimastel aastatel seda juhtunud ei ole.
Tugeva tuule tõttu andis keskkonnaagentuur kogu Eestile esimese või teise taseme hoiatuse, mis tähendab, et tuleb olla tähelepanelik ja jälgida ilmaprognoosi.
/nginx/o/2023/10/12/15650753t1h5e64.jpg)
Tormituule tõttu esineb häireid reisiparvlaev Kihnu Virve väljumistel. Näiteks ei võeta kõrge veetaseme tõttu Kihnu Virve pardale üle viie tonni kaaluvaid sõidukeid. Uuendatud info väljumiste kohta leiab Kihnu Veeteede kodulehelt.
Elektrilevi katkestuste kaardi põhjal oli kella 14 seisuga Eestis vooluta ligi 3500 majapidamist. Kõige rohkem katkestusi, üle 900, oli Harjumaal, Pärnumaal on see arv alla poolesaja.
Keskkonnaagentuuri prognoosi kohaselt ulatuvad tuuleiilid täna põhjarannikul isegi kuni 30 ja mujal rannikul 25 meetrini sekundis. Tuule nõrgenemist on oodata homme hommikuks. Nädalavahetus tõotab aga taas tuua tugevat tuult ja sadu.
Päästeameti soovitused tormi ajal
/nginx/o/2023/10/12/15650756t1h1915.jpg)
Püsige võimalusel siseruumides.
Vältige autosõitu. Kui sõit on vältimatu, tankige enne ja võtke kaasa laetud mobiiltelefon. Oluline on valida sobiv sõidukiirus ja arvestada teele kukkuvate takistustega.
Hoidke eemale maha langenud elektriliinidest ning teatage neist Elektrilevi rikketelefonil 1343.
Kui inimeste elu ja tervis on otseselt ohus, helistage hädaabinumbril 112.
Elektrikatkestuste korral
Teavitage sellest elektriettevõtteid.
Jälgige infokanaleid prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: abiks on patareidega raadio või autoraadio.
Varuge vett, toiduaineid ja patareisid.
Varuge koju patareitoitel valgusteid, sh tasku- ja pealamp. Hoidke neid kohas, kust te leiaksite need ka pimedas.
Andmed: päästeamet