Täna peatasid kõikjal riigis paljud kohvikud, restoranid ja majutusasutused kümneks minutiks töö, sest Eesti hotellide ja restoranide liidu (EHRL) eestvõttel toimus aktsioon “Jätku leiba!” eesmärgiga juhtida tähelepanu valitsuse maksupoliitikale.
Pärnu Endla Teatrikohviku töötajad kogunesid kell 12.30 leti ette, kustutasid tuled, vaigistasid muusika ja peatasid teenindamise kümneks minutiks. Kuigi see tekitas mõnes külastajas segadust ja paar klienti küsis, mis toimub, siis enamik teadis, et tegemist on protestiga, ja toetas seda aplausiga.
/nginx/o/2024/10/31/16456878t1hcdb9.jpg)
Teatrikohvikusse koos lapsega sööma tulnud Elsbet ütles, et on küll sellest aktsioonist kuulnud, kuid ei teadnud, et see toimub just sel kellaajal. “Kui kuulsin, et see algab kohe, siis mõtlesin, et meil on viis minutit aega tellida magustoitu,” rääkis ta ja täpsustas, et saab protesti eesmärgist aru. “Ma arvan, et tuleksin siia ka siis, kui need maksutõusud on ära olnud."
/nginx/o/2024/10/31/16456879t1hf51b.jpg)
Endla kohviku üks eestvedajatest Marek Sild selgitas, et nemad osalevad aktsioonis, protestimaks maksutõusude vastu. Tema arvates ei peaks riik majanduslanguse ajal eelarvepuudujääki korvama uute ja kasvavate maksudega, sest see pigem süvendab majanduslangust ja suurendab inflatsiooni. “Samal ajal väheneb veel elanike ostujõud ja toimetulek, mis omakorda kahandab ettevõtete võimet konkureerida välis- või siseturul,” märkis ta.
Kui makse ei langetata, siis kindlasti peab hindu tõstma, mis viib olukorrani, kus enam pole maksujõulist klienti.
Marek Sild, Pärnu Endla Teatrikohviku üks eestvedajatest
Olukorda saaks Silla hinnangul parandada hoopis makse langetades. "Kui makse ei langetata, siis kindlasti peab hindu tõstma, mis viib olukorrani, kus enam pole maksujõulist klienti," tõdes ta. Lisades, et selle tagajärjel peavad paljud ettevõtted tõenäoliselt uksed sulgema, mis omakorda toob kaasa töötuse kasvu.
/nginx/o/2024/10/31/16456877t1ha553.jpg)
Pärnu Hestia Hotel Strandi hotellijuht Kristel Kaubi ütles, et kogu Baltikumi külalislahkuse sektor näitab aktsiooniga “Jätku leiba!“ oma muret Eesti majanduse tuleviku pärast. “Olukorras, kus toitlustus- ja majutussektor ei ole veel viimaste aastate põntsudest taastunud, on kuritegelik plaanida sellises mahus käibemaksutõusu, loovutades maksukeskkonna halvenemisega turismitulu teenimise võimaluse teistele riikidele,” väitis ta.
Kaubi sõnutsi on inimeste ostujõud viidud viimase piirini ja maksutõusuga võetakse Eesti elanikult võimalus nautida aeg-ajalt väljas õhtustamist või külastada perega spaad just Eestis. “Kuna ettevõtete kulubaas juba on olulisel määral tõusnud, siis paratamatult kajastub plaanitav maksutõus hinnas,” nentis ta.
Me ei saa pealt vaadata, kuidas ekspordi suurendamise ja ettevõtluse edendamise asemel tõstab riik pelgalt makse, selle asemel et panustada majanduse taastamisse.
Killu Maidla, EHRLi tegevjuht
Protestiaktsiooni korraldava EHRLi tegevjuhi Killu Maidla sõnutsi ei saa olla vaikimisi nõus, et Eesti inimene maksab makse rohkem kui ülejäänud Euroopa elanikud ja vaba aja veetmise võimalused muutuvad seeläbi enamikule kättesaamatuks. “Me ei saa pealt vaadata, kuidas ekspordi suurendamise ja ettevõtluse edendamise asemel tõstab riik pelgalt makse, selle asemel et panustada majanduse taastamisse,” lausus ta.
Ühtlasi soovisid korraldajad aktsiooniga juhtida tähelepanu asjaolule, et Eesti turism ei ole kriisidest taastuda jõudnud ja riik loobub maksukeskkonna halvendamise tõttu turismitulust, loovutades selle muudele riikidele.
Kui praegu on majutuse käibemaks Eestis üheksa protsenti, siis selle tõstmine 13 protsendini teeb Maidla teatel Eestist Euroopas ühe kõrgema majutusmaksuga riigi. Üldine käibemaks tõusis aga juba sel aastal kaks protsenti ja kerkib järgmise aastal veel niisama palju. 24protsendise käibemaksumääraga on Eesti restoranisektor Euroopa keskmisest koguni kaks korda rohkem maksustatud. “Ühe lahendusena võiks kaaluda sama süsteemi muu Euroopaga, kus toitlustusteenustele on töömahuka ja madala kasumimarginaaliga sektori toetamiseks määratud madalam käibemaksumäär,” soovitas EHRLi tegevjuht.
Protestiaktsioonid toimusid samal ajal kõigis kolmes Balti riigis. Läti ja Leedu ei ole küll ette võtnud üldist maksutõusu, ka majutuse käibemaks püsib seal muutumatu (Lätis 12, Leedus üheksa protsenti), kuid neiski riikides on toitlustusteenus nagu Eestis kõrgemalt maksustatud kui mujal Euroopas. Tooraine hinna ja tööjõukulude kasvu tõttu on nemad samuti mures oma teenuste konkurentsivõime säilitamise pärast. Läti ja Leedu ettevõtjad korraldasid peale tööseisaku protesti valitsushoonete ees.
Protestiaktsioonil osalenud Pärnumaa ettevõtted (esialgne nimekiri):
Estonia Resort Hotel & SPA
Hedon SPA & Hotel
Hestia Hotel Strand
Hotell Pärnu
Hotell Victoria, Café Grand
Hotell Wesset
Kohvik Endla
Kurgo villa
Pärnu jahtklubi
Pastoraat Cafe
Rannahotell
Taastusravikeskus Viiking
Tervise Paradiisi spaahotell & veekeskus
Tervise ravispaahotell
Uulu kohvik
Villa Ammende
Villa Andropoff
Wasa
Andmed: ehrl.ee